Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

Radomskie

Będą dwie kolejne drogi w powiecie radomskim

wtorek, 05 lipca 2022 16:08 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Starostwie Powiatowym w Radomiu podpisano dwie umowy na rozbudowę dróg powiatowych o łącznej wartości ponad 23 milionów złotych. 

W ramach rozbudowy 5-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Wojciechów- Kozłów-Rajec Szlachecki zaplanowano wykonanie poszerzenia jezdni do szerokości 6 metrów, wybudowanie ścieżki rowerowej bądź ścieżki pieszo-rowerowej na całym odcinku, przebudowę skrzyżowań z drogami gminnymi, przebudowę istniejących zjazdów indywidualnych i publicznych czy wytyczenie granic działek. Drogowcy wykonają także odwodnienia dróg oraz oznakowanie poziome i pionowe.

- Dziękuję Powiatowemu Zarządowi Dróg w Radomiu oraz Staroście Radomskiemu za przychylenie się do prośby poszerzenia poboczy i udrożnienia rowów w miejscowościach Wojciechów, Owadów jak również „w lesie wsolskim”. Cieszę się, że ruszamy z przebudową tej drogi - powiedziała Agnieszka Pasek, radna Powiatu Radomskiego.

Wartość zadania, zgodnie z kosztorysem inwestorskim to ponad 10,7 mln zł, a po przetargu to kwota nieco mniejsza, wynosząca 10,5 mln zł.

– Dokumentacja na rozbudowę tej drogi została opracowana w 2016 roku, decyzję zezwalającą na realizację inwestycji uzyskaliśmy w 2021 roku i w tym samym roku zadanie zgłosiliśmy do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z terminem realizacji do końca listopada 2022 roku – poinformował starosta radomski Waldemar Trelka.

Zadanie przeszło pozytywną ocenę i obecnie znajduje się na pierwszej pozycji listy rezerwowej z możliwością otrzymania dofinansowania w wysokości 5,2 mln zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych.

– Do dzisiaj nie jest znana ostateczna kwota przyznanego dofinansowania, dlatego też 28 czerwca br. Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie zabezpieczenia dodatkowych środków własnych w wysokości ponad 7,1 mln zł. Również gmina Jastrzębia podjęła uchwałę o udzieleniu powiatowi dofinansowania do realizacji powyższego zadania w wysokości ponad 1,5 mln zł, w tym w 2022 roku – 546 tys. zł., za co serdecznie dziękuję obecnemu tu wójtowi Wojciechowi Ćwierzowi oraz wszystkim radnym gminy Jastrzębia – kontynuował starosta radomski.

Wykonawcą robót jest firma „BUDROMOST-STARACHOWICE”. Planowany termin zakończenia prac to 17 grudnia 2022 roku.

Słowa uznania dla działań starosty Waldemara Trelki przekazał poseł Andrzej Kosztowniak. – Trzymam kciuki, aby ta inwestycja została, jak najszybciej ukończona, a wiem, że wykonawca jest gwarancją jakości i terminowości – mówił poseł Kosztowniak.

Podczas drugiej części spotkania przedstawicie powiatu starosta Waldemar Trelka i wicestarosta Krzysztof Kozera podpisali umowę z Małgorzatą Jędraszek reprezentującą firmę „ STRABAG”, odpowiedzialną za realizację kolejnej dużej inwestycji – pierwszego etapu rozbudowy drogi powiatowej Przytyk - Kożuchów o długości 2 780 m. Wartość tego zadania po przetargu to 12,3 mln zł.