Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jacek, prezbiter
Dziś jest: Środa, 17 sierpnia 2022

Kozienice

Bitwa na łyżki i widelce w Kozienicach

niedziela, 31 lipca 2022 11:31 / Autor: Kamil Zapora
Zwycięzkie kładziochy KGW Chmielew, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W sobotę w Kozienicach rozegrała się „Bitwa Regionów”, czyli konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu kozienickiego. Na podium stanęły panie z Chmielewa, Głowaczowa i Świerży Górnych. Na tym jednak ich udział w Bitwie nie kończy się.

To już kolejna edycja wydarzenia zainicjowanego przez Ministerstwo Rolnictwa polegającego na promowaniu produktów polskich. - Gospodynie z polskich wsi są doskonałymi ambasadorkami lokalnych społeczności rolników produkujących żywność – powiedział Zbigniew Sobieraj, zastępca dyrektora warszawskiego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa:

Potrawy przygotowane przez KGW oceniała specjalnie powołana komisja, która pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 1000 złotych przyznała KGW „Aktywne Kobiety” z Chmielewa w gminie Magnuszew. Drugie miejsce i 800 złotych zdobyły Głowaczowianki z Głowaczowa, a podium zamknęły i 500 złotych zgarnęły panie z KGW ze Świerży Górnych. Czym zaskarbiły sobie przychylność komisji konkursowej? Posłuchajcie sami:

Oprócz potraw konkursowych gospodynie przygotowały też wiele innych smakołyków, które można było spróbować na różnorodnych, kolorowych stoiskach. Chętnych nie brakowało:

To co najlepsze ma do zaoferowania polska kuchnia próbował również poseł Marek Suski:

Pod wrażeniem tego co zaprezentowały KGW w Kozienicach była także posłanka Agnieszka Górska:

Oprócz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w organizację Bitwy zaangażowali się: Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”, Enea Wytwarzanie i Powiat Kozienicki. Z wyróżnienia jakie spotkało powiat kozienicki cieszył się starosta Krzysztof Wolski:

Enea Wytwarzanie była nie tylko współorganizatorem wydarzenia, ale miała również własne stoisko, na którym można było spróbować miodu z pasieki w Elektrowni Kozienice. Mówi rzecznik spółki Piotr Kutkowski:

Konkursy takie jak „Bitwa Regionów” mają promować Koła Gospodyń Wiejskich, które prężnie rozwijają się w całym kraju. Jak podkreślił wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski, w Polsce jest już ponad 11 tysięcy aktywnych KGW:

Poseł Dariusz Bąk zwrócił uwagę, że silna wieś to silna Polska. - Koła Gospodyń Wiejskich są przykładem pięknej formy organizacji – powiedział poseł:

24 września zakończą się etapy powiatowe „Bitwy Regionów”. Spośród laureatów konkursu na tym szczeblu zostanie wybranych 10 KGW z największą liczbą przyznanych punktów, które zostaną zwyciężczyniami Bitwy Regionów 2022.