Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

REGION

Targi Papryki w Przytyku wróciły po przerwie

niedziela, 21 sierpnia 2022 16:35 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Smażona, opiekana, marynowana, gotowana, czy spożywana na surowo - papryka z Przytyka koło Radomia podbija rynki w Polsce i całej Europie.W Słowikowie koło Przytyka trwają XXI Ogólnopolskie Targi Papryki.

Ziemia przytycka to paprykowe zagłębie. Warzywo to uprawia prawdopodobnie kilkaset gospodarstw ogrodniczych w ponad 5 tys. tunelach foliowych. - Staramy się od długich lat promować to wyjątkowe warzywo, które pozwala ludziom na naszym terenie i regionie godnie żyć - mówi wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński:

Doroczne święto papryki, to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz imprez organizowanych w gminie. W Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie swoje stoiska rozstawili nie tylko producenci papryki, ale także Koła Gospodyń Wiejskich oraz organizacje i stowarzyszenia, które zapraszały do degustacji papryki i potraw, których składnikiem było to warzywo. - Po przerwie spowodowanej pandemią wraz z wójtem gminy Przytyk postanowiliśmy wrócić do organizowania Targów Papryki. Wydarzenie ma już piękną tradycję i chcemy przypomnieć, jak smaczne, zdrowe i tanie jest to warzywo. Oczywiście pod warunkiem, że kupione jest bezpośrednio od rolnika, a nie od pośrednika -mówi starosta radomski Waldemar Trelka:

Gmina Przytyk jest gminą typowo rolniczą. Głównie uprawia się w niej warzywa, a zwłaszcza paprykę pod osłonami. Wieloletnia historia uprawy papryki sprawiła, iż gmina Przytyk wraz z okolicznymi gminami regionu radomskiego nazwane zostały „paprykowym zagłębiem”. Państwo Alicja i Sylwester Leśnowolscy z z Sewerynowa w gm. Przytyk uprawą papryki zajmują się od ponad 30 lat. Zaczynali od 3 tuneli, dziś mają ich ponad 20:

Sukces smaku, koloru i wartości odżywczych papryki tkwi w odpowiedniej glebie, która pozbawiona jest sztucznych nawozów oraz dobrej wodzie i sprzyjającym klimacie - chwalą plantatorzy, ale praca w tunelach do lekkich nie należy. Wymaga wiele trudu, wyrzeczeń i cierpliwości - mówią Krystyna i  Zdzisław Pająkowie z Wrzeszczowa:

Imprezę uświetni koncert zespołu IRA o godz. 22.00.