Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

REGION

Za nami dożynki w Kowali

niedziela, 27 sierpnia 2023 18:35 / Autor: Piotr Lendzion
foto: Piotr Lendzion
Piotr Lendzion

Rolnicy podziękowali Bogu za plony i wspólnie świętowali zakończone zbiory. 

Przełom sierpnia i września to czas symbolicznego podsumowania zbiorów. Podtrzymywanie zwyczaju jest szczególnie istotne dziś, gdy praca rolnika często pozostaje niedoceniona, a źródłem pożywienia w powszechnej świadomości staje się sklep, a nie gospodarstwo.

- To takie święto, które uważam, że powinno odbywać się w każdej gminie. Uważam, że młodemu pokoleniu jako starsi powinniśmy przekazywać wiedzę o pracy rolnika. Dożynki gminne są zwieńczeniem właśnie takiego przekazywania misji młodemu pokoleniu. Bardzo się cieszę, że jest dużo młodych osób. Jestem bardzo z tego zadowolony - mówi wójt Kowali Dariusz Bulski.

Uroczystości gminne to również ważny punkt w kalendarzu powiatu radomskiego.

- Powiat radomski to powiat pełen możliwości. Dziś w gminie Kowala świętujemy, dziękujemy Panu Bogu i ludziom za chleb, ten symboliczny chleb, który rzeczywiście kojarzy nam się z marketem z handlem, ale chleb to przede wszystkim symbol pracy i efekt ciężkiej pracy. O inwestycjach, o milionach, o drogach nie chcę mówić. Dziś chcę mówić o święcie. Wszystkiego dobrego drodzy rolnicy, przedsiębiorcy, wszyscy ci, którzy żyją z ziemi, z powietrza i również opadów. Szczęść Boże, wszystkiego dobrego - mówił starosta radomski Waldemar Trelka.

Wyrazem wdzięczności rolników za udane plony są wieńce dożynkowe, których wykonanie to trudna i żmudna praca, dająca jednak imponujące efekty.

- Najpierw przygotowuje się kłoski zbóż, później wianuszki, takie pączuszki, a wiliśmy go tydzień od 16 do 21. Po 23 przychodziłyśmy do domu. A czy ten rok był trudny dla rolników? Na pewno był trudny pogodowo i w ogóle jest coraz trudniej rolnikom zebrać to zboże takie, jakby chcieli - mówiły gospodynie z Parznic, których wieniec zajął pierwsze miejsce w konkursie.

Oprócz rolników, zakończenie sezonu świętują także między innymi pszczelarze. Powodzenie ich zbiorów również zależy od zmieniającego się stale klimatu.

Dożynki są jednak przede wszystkim czasem radosnego świętowania. Obchodom towarzyszyły występy zespołów ludowych oraz stoiska z gastronomią oferowaną przez koła gospodyń wiejskich.