Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Przysucha

Coraz bliżej budowy zbiornika wodnego w Cetniu

wtorek, 02 stycznia 2024 11:32 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Gmina Odrzywół
Marcin Prejs

Starosta przysuski wydał pozwolenie na budowę zbiornika w Cetniu. To ostatni dokument potrzebny do rozpoczęcia realizacji tej ważnej inwestycji na terenie gminy Odrzywół.

Wydane przez starostę przysuskiego Mariana Niemirskiego pozwolenie budowlane jest już ostatnią decyzją potrzebną do rozpoczęcia inwestycji. Jak wyjaśnia burmistrz Odrzywołu Marian Kmieciak, miejscowy samorząd kompletował niezbędne dokumenty przez 5,5 roku. – Na samą decyzję środowiskową czekaliśmy prawie 4,5 roku – przypomina.

Wykonawca inwestycji jest już przygotowany do rozpoczęcia robót i zapowiada ich wykonanie w ciągu 1,5 roku. Koszt inwestycji to prawie 14 mln zł, z czego 80 proc. zostanie pokryte z pozyskanej przez gminę dotacji w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zbiornik powstanie na obszarze 11 ha, który został przekazany gminie bezpłatnie przez Wspólnotę Gruntową Wysokin.

Inwestycja będzie obejmować budowę zbiornika wodnego o powierzchni 6,85 ha wraz z trzema wysepkami, piętrzenia rzecznego, rowów opaskowych i grobli. Zbiornik będzie zabezpieczony przed ingerencją bobrów. Od strony północnej przy moście przewidziane jest kąpielisko.

Szczegółowe zagospodarowanie terenu wokół zbiornika rozpocznie się po zakończeniu budowy. Przewiduje się budowę ścieżek edukacyjno-przyrodniczych, urządzeń rekreacyjnych i boiska. Do mostu gmina ułoży nawierzchnię asfaltową. Najtrudniejszą i najkosztowniejszą częścią robót będzie wykonanie piętrzenia i wywóz ok. 70 tys. metrów sześciennych ziemi.