Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

Radomskie

Piotr Leśnowolski podsumował kadencję i powalczy o reelekcję

czwartek, 08 lutego 2024 23:19 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dobiega końca kadencja samorządów 2018-2024. Burmistrz Jedlni-Letniska Piotr Leśnowolski przygotował dla mieszkańców gminy podsumowanie swoich działań w ciągu ostatnich lat i zapowiedział ubieganie się o reelekcję na fotel burmistrza.

Spotkanie dla mieszkańców zostało zorganizowane w czwartek wieczorem w szkole podstawowej w Jedlni-Letnisku. W czasie jego trwania mogliśmy wysłuchać prezentacji przygotowanej przez burmistrza Leśnowolskiego i pracowników urzędu miejskiego poświęconej dobiegającej kadencji samorządu 2018-24 na ternie gminy. Burmistrz skupił się przede wszystkim na czterech głównych obszarach. Pierwszym była infrastruktura. Jak podkreślił Piotr Leśnowolski – w ciągu pięciu lat wybudowano 43 kilometry sieci kanalizacyjnej, podpisano 854 umowy podłączeniowe, a także wybudowano 5 km sieci wodociągowej za łączną kwotę 37 milionów złotych. Ponadto za 57 mln zł zamontowano ponad 640 sztuk lamp Led, a także wybudowano, zmodernizowano i utwardzono blisko 45 km chodników. W sumie nakłady na infrastrukturę w latach 2018-2024 wyniosły ponad 120 mln zł. Wśród najnowszych inwestycji w tej sferze można wymienić stację uzdatniania wody za 12,5 mln złotych:

Skąd pochodziły te środki? O tym opowiedział skarbnik gminy Sławomir Wolak. Jak zauważył – w ciągu mijającej kadencji samorządu dochody Jedlni-Letniska zwiększały się z roku na rok. Od 52 mln w roku 2018 do 85 mln w roku 2024. Zwiększa się również udział dochodów majątkowych. To samo dotyczy strony wydatków – od 52 mln (z czego 8 mln na inwestycje) na początku kadencji do 102 mln (w tym 37,4 mln na inwestycje) na jej zakończenie. Istotną rolę odegrały tutaj pozyskane środki zewnętrzne w kwocie 65 mln złotych. Jak powiedział Sławomir Wolak, ważnym wskaźnikiem są również dochody gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca:

W czwartek burmistrz Leśnowolski podziękował radzie miejskiej za współpracę przy realizacji wyżej wymienionych zadań. Każdy z 15 radnych otrzymał pamiątkowy grawer. Radni nie pozostali dłużni, a w imieniu rady miejskiej głos zabrała jej przewodnicząca Sylwia Moskwa:

Oprócz infrastruktury i finansów burmistrz podał przykłady inwestycji związanych z edukacją i społeczeństwem. Na zakończenie podkreślił, że osobiście chciałby kontynuować nadzór nad inwestycjami, które są w trakcie realizacji – zapowiedział tym samym swój start w wyborach samorządowych 7 kwietnia.