Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Przysucha

Uroczysta sesja w Odrzywole

sobota, 24 lutego 2024 21:53 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Marcin Prejs | Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Akt nadania praw miejskich przekazany został podczas uroczystej sesji.

Uroczysta sesja w Odrzywole związana była z odzyskaniem przez miejscowość praw miejskich. Burmistrz Marian Kmieciak podkreślił, że to bardzo ważne wydarzenie dla Odrzywołu i jego mieszkańców. Mówił o Dobrogoście Czarnym, który w 1418 roku lokował miasto na gruntach wsi Wysokin. Pierwotne miasto to zwane było właśnie Wysokinem, a dopiero później przyjęło nazwę Odrzywół od rodu Odrzywolskich, potomków Dobrogosta Czarnego.

Marian Kmieciak wyjaśniał, że na tożsamość dzisiejszej gminy składa się nie tylko sam Odrzywół, ale także dawne miasto arcybiskupie Łęgonice Małe oraz gmina Ossa. Burmistrz przypomniał też znane postaci pochodzące z ziemi odrzywolskiej. To m.in. ks. Jan Zieja, Helena Spoczyńska czy Stanisław Jagmin.

Odrzywół stracił prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Odzyskał je 1 stycznia 2024 roku. Uroczysta sesja, jak wyjaśnił burmistrz, jest podsumowaniem i podkreśleniem tego wydarzenia.

Akt nadania praw miejskich burmistrzowi Marianowi Kmieciakowi przekazali przewodniczący rady Stanisław Gapys oraz wicewojewoda Patryk Fajdek. Wicewojewoda wyraził nadzieję, że nadanie praw miejskich będzie impulsem do dalszego rozwoju miejscowości i całej gminy.

Odzyskania praw miejskich przez Odrzywół gratulował lokalnej społeczności także starosta przysuski Marian Niemirski, mieszkaniec Odrzywołu. – To najpiękniejsza chwila w dziejach naszego miasta – mówił.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Odrzywół. Zaszczytne wyróżnienie odebrał Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, historyk regionalista i publicysta, autor książek popularyzujących wiedzę m.in. na temat ziemi odrzywolskiej.

Podczas sesji nie zabrakło także referatu historycznego. O samorządzie terytorialnym gminy Ossa/Odrzywół w latach 1918 – 1939 mówił Jerzy Gapys.