Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

Kozienice

Miłośnicy starych gitar ponownie w Kozienicach

niedziela, 26 maj 2024 12:24 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Defile, Jolany, Musimy i inne gitary z czasów PRL-u mogliśmy podziwiać w sobotę 25 maja w kawiarni Kulturalna w Kozienicach w czasie II Ogólnopolskiego Zlotu Starych Gitar Defil Rally.

Pierwszy zlot został zorganizowany w zeszłym roku z inicjatywy dwóch miłośników starych gitar: Aleksandra Fikusa z Kozienic i Konrada Krawczyka z Wyszkowa, których połączyło forum internetowe DEFIL VINTAGE GUITARS. Konrada Krawczyka nie mogło zabraknąć oczywiście na drugim zlocie, w czasie którego porozmawialiśmy z nim o gitarach, które wyszły z Dolnośląskiej Fabryki Instrumentów Lutniczych i nie tylko:

W tym roku organizacji zlotu podjęło się stowarzyszenie Przystanek Inicjatywa. W porównaniu do poprzedniej edycji wprowadzono również kilka zmian. Tym razem wystawie gitar towarzyszyła giełda i wystawa starych fonogramów (winyli, kaset, taśm do magnetofonów szpulowych) oraz starych sprzętów audio (radia, magnetofony, gramofony, magnetofony szpulowe…), o których powiedział nam prezes stowarzyszenia Edmund Kordas:

Wieść o zlocie miłośników starych gitar przyciągnęła do Kozienic m.in. pana Stanisława, który z Mogielnicy przywiózł gitarę Julię II, na której grali m.in. gitarzyści zespołu Beatles:

Gitary potrafią cieszyć oko, ale służą przede wszystkim do grania, dlatego dużą część zlotu stanowiły koncerty. W sobotę w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach mieliśmy okazję usłyszeć takie zespoły jak: ZackoLucky, SKoK w BoK, Golden Hand, Zespół Niespokojnych Nóg, Stare Konie i STRATOSFERA.

Patronem honorowym zlotu był burmistrz gminy Kozienice Mariusz Prawda, natomiast patronem medialnym Radio Plus Radom.