Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik
Radio Plus Radom /Artysta tygodnia

Informacje z regionu

Artysta tygodnia

Artysta tygodnia (186)

De Mono

08 październik 2019 Utworzone przez

Najpierw był zespół Mono założony w 1984r. przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Krupicza.

Trzy lata później do zespołu dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. Był nowy skład czyli nowy początek i potrzebna była nowa nazwa i nowe utwory. I tak powstał zespół De Mono.

Marek Kościkiewicz, napisał teksty, wspólnie z resztą zespołu skomponował nowe utwory i po kilku miesiącach prób zespół dał swój pierwszy koncert w Warszawie.

Debiutancka płyta De Mono – ”Kochać Inaczej”, ukazała się w 1989r. Album zdobył szereg nagród i wyróżnień. Tytułowy utwór był notowany na Liście przebojów Programu Trzeciego przez ponad rok i stał się polskim evergreenem. De Mono zyskało wtedy tytuł zespołu roku, a piosenka „Kochać inaczej” – przeboju roku.

W 1991 zespół przeżył kryzys, który doprowadził do zawieszenia działalności, ale już rok później powrócił nagrywając swoją najpopularniejszą płytę Stop (z przebojami: Znów jesteś ze mną, Statki na niebie i Ostatni pocałunek).

W połowie lat 90. muzycy poświęcili się solowym projektom. Chojnacki, Kościkiewicz i Krzywy wydali albumy pod swoimi nazwiskami, a Kubiaczyk i Krupicz założyli zespół Magma. Największy sukces komercyjny przypadł w udziale Chojnackiemu, którego trzy albumy sprzedały się w nakładzie półtora miliona egzemplarzy.

Obecnie nazwy De Mono używają równolegle dwa składy prowadzone przez byłych członków zespołu. Pierwszy z wokalistą Andrzejem Krzywym i basistą Piotrem Kubiaczykiem, oraz drugi – na czele którego stoi założyciel, gitarzysta i kompozytor Marek Kościkiewicz, oraz perkusista Dariusz Krupicz

Lobo

02 październik 2019 Utworzone przez

Andrea Bocelli

23 wrzesień 2019 Utworzone przez

Andrea Bocelli urodził się 22 września 1958 roku w Lajatico. W swojej biografii wspomina sugestię lekarza prowadzącego jego matkę w okresie ciąży. Oto na wieść o przyszłej niepełnosprawności dziecka, lekarz zasugerował matce wybitnego dziś muzyka, iż rozwiązaniem dobrym może być usunięcie ciąży. Nie bez powodu jest zatem obecnie stanowisko śpiewaka, wypowiadającego się przeciwko aborcji.

Bocelli przyszedł na świat jako osoba mająca wadę wzroku wrodzoną – tak zwaną jaskrę, natomiast w wieku 12 lat za sprawą nagłego przeciążenia spowodowanego uprawianym sportem doznał wylewu krwi do mózgu, który spowodował całkowitą utratę wzroku. Bynajmniej nie poddał się i nie pogodził z ułomnością w sposób, który decydował by o jego wycofaniu się – było raczej przeciwnie, a do tego stopnia, że okazał się posiadać talent bijący na głowę innych pełnosprawnych wykonawców, zarówno muzyki klasycznej, jak i pop.

Odebrał tradycyjne toskańskie wychowanie, warunkujące późniejszy sukces. Rodzice podarowali mu w swym dziedzictwie sposób na radzenie sobie z wszelkimi przeciwnościami losu.Ukończył studia prawnicze w Pizie ale to muzyka stała się jego pasją i życiem. Jest śpiewakiem klasycznym, kompozytorem i producentem muzycznym. Jego repertuar składa się z czterech kompletnych oper, mianowicie „La bohème", „Il trovatore", „Werther" oraz „Tosca", również z albumów klasycznych oraz popowych.

Swój debiutancki album zatytułował „Romanza", tym samym zwracając na siebie uwagę milionowych rzesz odbiorców muzyki na całym świecie – zdobył same szczyty rozmaitych list przebojów, za sprawą czego również zdobył ogromną ilość Platynowych Płyt.Przełomowy był dla niego rok 1992, bowiem to wtedy włoski popularny gwiazdor rockowy Zucchero szukał kogoś, z kim mógłby poprowadzić próby przed swym wspólnym występem z wielkim Luciano Pavarottim.

Jest najlepiej sprzedającym się śpiewakiem operowym na świecie i jednym z artystów z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Wszystkie jego albumy sprzedały się w nakładzie ponad 75 milionów egzemplarzy na całym świecie. Do jego dyskografii należy trzynaście albumów studyjnych, w tym osiem kompletnych oper.

Zdobył wiele prestiżowych nagród muzycznych i filmowych. W 2006 roku został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Włoskiej, natomiast w 2009 Orderem Zasługi Duarte, Sáncheza i Melli za wkład w międzynarodową kulturę i sztukę. W 2010 roku jego gwiazda znalazła się w Hollywood Walk of Fame.

Desireless

18 wrzesień 2019 Utworzone przez

Frank Sinatra

02 wrzesień 2019 Utworzone przez

Frank Sinatra przyszedł na świat 12 grudnia 1915 w Hoboken i był jedynym dzieckiem włoskich imigrantów. Często przedstawia się go jako amerykańskiego piosenkarza i aktora filmowego pochodzenia włoskiego, ze względu na swój status popularnie nazywany „The Voice”.

Sinatra postanowił zostać piosenkarzem, gdy usłyszał w radiu Binga Crosby’ego. Dzięki znajomościom i wsparciu matki, Frank rozpoczął swoją karierę muzyczną i w połowie lat 30. występował w lokalnych klubach muzycznych. Po kilku latach, solowe występy Sinatry były nagrywane i emitowane w wielu miastach na obszarze USA. Według relacji świadków był on przekonany o tym, że zrobi wielką karierę i nie chciał słuchać ludzi, którzy krytykowali jego umiejętności wokalne. W połowie lat 40. Sinatra był już bardzo popularnym wokalistą i otrzymywał od swoich fanów ok. 5 tysięcy listów tygodniowo.

W tym czasie zaczął występować w hollywoodzkich filmach i od tego czasu jego kariera miała dwa kierunki, ten muzyczny i ten filmowy. W 1945 r. Sinatra wystąpił w kasowym przeboju, musicalu Podnieść kotwicę. Rok później otrzymał Oscara honorowego za krótkometrażowy film The House I Live In oraz wydał pierwszy album The Voice of Frank Sinatra. W latach 50. i 60. Sinatra był jedną z atrakcji Las Vegas. Pod koniec lat 60. w duecie m.in. z polską piosenkarką Violettą Villas śpiewał w Casino de Paris utwór Strangers in the Night.

Sinatra kontynuował swoją karierę muzyczną aż do lat 90., kiedy ukazał się album Duets. Można na nim usłyszeć Sinatrę śpiewającego w duecie z innymi gwiazdami, m.in. Bono z U2. Sinatra dawał koncerty aż do 1995 roku, ale prawie 80-letni muzyk miał problemy z pamięcią i często musiał korzystać z promptera, na którym wyświetlano teksty jego piosenek.

Po kolejnym ataku serca Frank Sinatra zmarł 14 maja 1998 roku. Miał 82 lata.

Jego muzyka jest uznawana jako ponadczasowa, zaś on sam za najwybitniejszego amerykańskiego piosenkarza XX w. Szacowany nakład ze sprzedaży wszystkich jego wydawnictw na całym świecie wynosi ponad 150 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z artystów z największą liczbą sprzedanych albumów muzycznych w dziejach.

Sinatra zmienił oblicze muzyki popularnej, sprawił że dawne, zapomniane piosenki stały się na nowo przebojami („Night and Day” czy „I've Got You Under My Skin”) . Wizerunek sceniczny, sposób bycia i skomplikowane życie prywatne uczyniły z Sinatry prekursora gwiazd muzyki, idola tłumów.

 

Mark Knopfler

13 sierpień 2019 Utworzone przez

Mark Freuder Knopfler, syn architekta pochodzenia żydowskiego, emigranta z Węgier, urodzony 12 sierpnia 1949 roku w Glasgow ( właśnie skończył 70 lat ) to brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista, przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował także jako dziennikarz i wykładowca. Jest najbardziej znany jako lider zespołu Dire Straits, ale grał także z innymi zespołami i artystami. Jest także kompozytorem muzyki filmowej.

Okrzyknięty jednym z najlepszych gitarzystów wszech czasów, Mark Knopfler sprzedał ponad 120 milionów albumów w całej karierze (w Dire Straits oraz solowej), a wiele jego utworów stało się standardami, w tym: „Money For Nothing”, „Sultans of Swing”, „Romeo & Juliet” i „Walk Of Life”. Wydał osiem solowych albumów, a także nagrał „Neck and Neck” z gitarzystą Chetem Atkinsem i współpracował z Emmylou Harris przy „All The Roadrunning”. Stworzył także kilka ścieżek dźwiękowych do filmów, w tym „Local Hero”, „The Princess Bride” i „Altamira”.

Poza produkcją własnych płyt, Knopfler wyprodukował także albumy dla m.in. Boba Dylana i Randy’ego Newmana. Knopfler został Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego w 1999 roku, a także otrzymał prestiżową nagrodę Lifetime Achievement Award w Ivor Novellos w 2012 roku.

Ma 3 muzyczne doktoraty honoris causa, muzyk sklasyfikowany na 27. miejscu listy "gitarzystów wszech czasów" magazynu "Rolling Stone", wielokrotny zdobywca nagrody Grammy, od lat z powodzeniem funkcjonuje jako artysta solowy.

Rok temu artysta ogłosił światową trasę koncertową wraz z zespołem na 2019 rok! M.in. wystąpił na dwóch koncertach w Polsce. Pierwszy z nich odbył się 10 lipca w TAURON Arenie Kraków, a drugi dzień później w ERGO ARENIE w Gdańsku.

Knopfler, którego dziewiąty solowy album „Down The Road Wherever” pojawił się 16 listopada 2018 roku zawsze postrzegał trasę koncertową jako spójną część związaną z wydaniem nowej płyty, rozpoczynającą się od pisania utworów poprzez ich nagrywanie, kończąc na trasie, podczas której wykonuje stare i nowe utwory.

The Eagles

22 lipiec 2019 Utworzone przez

The Eagles to amerykańska grupa country rockowa i folk rockowa, uformowana z początkiem lat 70. w Kalifornii. Znana głównie dzięki łagodnym, akustycznym utworom, wzbogaconym głębokimi harmoniami wokalnymi. Pierwszy skład zespołu tworzyli Don Henley i Glenn Frey, oni jako jedyni muzycy, związani byli z zespołem przez cały okres jego działalności, oraz Bernie Leadon i Randy Meisner. Szybko stali się jednym z najpopularniejszych zespołów muzyki pop lat 70. ub. wieku.

Wśród największych przebojów grupy można wymienić "Hotel California", "Take It Easy" czy Desperado". W 1998 grupa Eagles została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. W 2004 roku utwór "Hotel California" został sklasyfikowany na 49. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Ta ballada rockowa zespołu pochodzi z albumu o tej samej nazwie. Premiera płyty odbyła się 22 lutego 1977. W 1978 roku piosenka zdobyła Nagrodę Grammy w kategorii najlepszego nagrania roku.

Z ciekawostek wymienić należy fakt, że solo gitarowe z utworu „Hotel California” uznawane jest przez wielu krytyków muzycznych za jedno z najlepszych w historii, a płyta Their Greatest Hits: 1971-75 sprzedała się w samych tylko Stanach Zjednoczonych w nakładzie 29 milionów sztuk (wszystkich płyt Eagles sprzedano w USA około 50 milionów) zyskując miano najlepiej sprzedającej się płyty.

Jako jedyni artyści w historii muzyki osiągnęli ponad 10-milionową sprzedaż trzech swoich albumów: "Greatest Hits 1971-75" (29 milionów, to najlepiej sprzedający się album wszech czasów), "Hotel California" (16 milionów) i "Greatest Hits vol. 2" (11 milionów).

Wanda i Banda

08 lipiec 2019 Utworzone przez

Wanda Kwietniewska karierę zaczęła już w wieku 25 lat jako piosenkarka zespołu Lombard. Po odejściu z grupy we wrześniu 1982, jeszcze tego samego roku założyła własny zespół, Banda i Wanda. Wokalistka występuje na scenie z krótkimi przerwami od prawie 37 lat.

Debiutancki album z kompozycjami Wandy Kwietniewskiej, Banda i Wanda z 1984, okazał się sukcesem. Zawierał takie hity jak "Nie będę Julią", "Hi-Fi" czy "Chcę zapomnieć" i uzyskał on status złotej płyty.

Grupa rozwiązała się w 1986 roku. W 1990 i 1993 Wanda Kwietniewska wydała swoje solowe albumy, lecz nie odniosła takiego sukcesu jak w latach osiemdziesiątych. Regularnie występowała też w Opolu. W 1993 roku grupa reaktywowała się i wydała album Ballady rockowe, lecz dwa lata później rozpadła się po raz drugi.

W roku 2000 zespół reaktywował się kolejny raz, już pod nową nazwą Wanda i Banda. Rok później grupa wygrała plebiscyt na przebój Lata z Radiem 2001 premierową piosenką "Te noce są gorące".

Prawdziwy rozwkit popularności zespół zawdzięcza DJ-owi Adamusowi i duetowi Kalwi & Remi, którzy zremiksowali piosenki "Hi-Fi" i "Nie będę Julią". W 2008 roku ukazała się kolejna płyta "Z miłości do strun".

10 czerwca 2018 na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, podczas koncertu "Od Opola do Opola" Wanda i Banda z rąk Andrzeja Krzywego i Ifi Ude odebrała nagrodę TVP1 z tytułu 35-lecia pracy artystycznej, a za kulisami fotoreporterzy wręczyli nagrodę dziennikarzy akredytowanych przy festiwalu.

Z zespołem również kojarzy się polski serial telewizyjny dla młodzieży z 1984 roku "Siedem życzeń". Produkcja zdobyła ogromną popularność i uznanie, stając się jednym z najsłynniejszych seriali młodzieżowych lat 80. Specjalnie na potrzeby tego serialu zespół Wanda i Banda nagrał 9 piosenek, w tym tytułową, która stała się jednym z największych hitów grupy.

2 plus 1

01 lipiec 2019 Utworzone przez

Matthew Wilder

18 czerwiec 2019 Utworzone przez
Strona 1 z 14

ARTYSTA TYGODNIA

Znów jesteś ze mną

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY