Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: 13 lipca 2020

SPORT

V edycji turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!"

poniedziałek, 09 marca 2020 10:55 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Adam Szabelak
Elżbieta Warchoł

7 i 8 marca odbył się organizowany przez lokalne koło Młodzieży Wszechpolskiej turniej piłkarski "Cześć Ich pamięci!". Do Radomia przyjechali zawodnicy z całej Polski. Cel: oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym i wsparcie budowy radomskiego hospicjum. W turnieju wzięło udział 25 drużyn z Radomia, Katowic, Białegostoku, Warszawy, Pionek, Tarnowa i Łodzi. Każda obrała sobie za patrona jednego z Żołnierzy Wyklętych, pod którego pseudonimem występowała. Na parkiet wybiegło niemal 180 zawodników, którzy rozegrali 68 spotkań - mówi Adam Szabelak jeden z organizatorów..

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom. Przedstawiciele tego ostatniego mieli, podobnie jak co roku, wręczać najlepszym drużynom nagrody - ostatecznie jednak względy zdrowotne im to uniemożliwiły.

Pierwszego dnia rywalizacji odbyła się faza grupowa. Drużyny podzielone zostały na 5 grup, z każdej odpadały dwie najsłabsze. Drugiego dnia zmagano się w barażach i fazie pucharowej. Ostatecznie w finale drużyna "Zagończyka" pokonała drużynę "Krysi" i drugi rok z rzędu wygrała w całym turnieju. Trzecie miejsce przypadło drużynie stowarzyszenia Patriotyczne Pionki, której patronem był Józef Franczak ps. "Lalek".

Wydarzenie miało także wymiar charytatywny. Organizatorzy chcąc zrobić "coś konkretnego dla Narodu, tu i teraz" postanowili przeprowadzić zbiórkę na rzecz budowy radomskiego hospicjum. Udało się zgromadzić już 2 tysiące złotych, ale na portalu zrzutka.pl cały czas można wspomóc tę inicjatywę.

Turniej powoli staje się tradycją w naszym mieście - mówi dla Kresy.pl jeden z organizatorów, Jakub Szczodry - Niektóre drużyny biorą w nim udział po raz piąty. To bardzo miłe uczucie widzieć, że ludzie wracają, żeby w taki sposób oddać hołd Wyklętym i przy okazji spędzić aktywnie czas. Wykorzystujemy to także, żeby pomóc naszym rodakom z Ziemi Radomskiej. Podczas czwartej edycji zbieraliśmy pieniądze na kobietę, która dosłownie kilka dni przed turniejem straciła męża i znalazła się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, tym razem zdecydowaliśmy się pomóc w budowie stacjonarnego hospicjum. Piłkarze czynnie się zaangażowali w nasze działania promując zbiórkę i wpłacając pieniądze. Tak wygląda narodowy solidaryzm w praktyce - przekonuje.

Turniej organizowany jest całkowicie wolontaryjnie, "poza studiami i pracą", ale dzięki współpracy z lokalnymi (i nie tylko) firmami udaje się co roku zapewnić zawodnikom atrakcyjne nagrody - mówi Adam Szabelak jeden z organizatorów.

Zapraszamy do nas: