Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

SPORT

Rozpoczyna się Trening do Rowerowej Stolicy Polski! Zapisz się już dziś!

środa, 20 marca 2024 08:51 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Pierwszego dnia wiosny startuje oficjalny Trening do Rowerowej Stolicy Polski 2024. Radom przystępuje do wydarzenia po raz trzeci. Od 21 marca do 21 maja mieszkańcy będą kręcić kilometry dla swoich miast lub gmin i sprawdzać swoją formę przed decydującym starciem – czerwcową rywalizacją!

Aktywne Miasta to projekt rekreacyjno-sportowy dedykowany osobom aktywnie spędzającym czas. To jednocześnie portal internetowy oraz aplikacja sportowa, będąca wielofunkcyjnym narzędziem przydatnym każdemu, kto uprawia sport. - Zasady rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia - zachęca Robert Dębicki, dyrektor zarządzający MOSiR.

Oficjalny trening to znakomita rozgrzewka przed czerwcowymi zmaganiami o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, których pomysłodawcą jest Miasto Bydgoszcz. Mieszkańcy miast i gmin, dołączając do treningu, poznają szczegóły zabawy i funkcjonowania darmowej aplikacji Aktywne Miasta. Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się dla wybranego miasta. W głównej rywalizacji natomiast obowiązuje przelicznik - przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców.

Zarówno Trening jak i czerwcowa Rywalizacja będą miały postać dwóch równoległych konkursów, w wyniku których poznamy najbardziej rowerowe miasto prezydenckie oraz najbardziej rowerową gminę w Polsce. Rowerzyści mogą w aplikacji wybrać właściwą sobie rywalizację i dołączyć do zabawy. Nowością w tym roku jest to, że nie można kręcić jednocześnie w obu rywalizacjach! Zbieramy kilometry albo dla miasta albo dla gminy.

Obecnie kilometry kręci 41 gmin oraz 31 miast prezydenckich, a wśród nich Radom.

Dołączyć do Treningu w aplikacji Aktywne Miasta można już dziś. Start rywalizacji 21 marca! Poniżej kilka wskazówek:
- znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu.
- z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” - Trening Rowerowej Stolicy Polski 2024 - UWAGA: albo dla Miast albo dla Gmin.
- aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Miasto lub Gminę, dla której będziesz kręcić kilometry.
- w kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie.

Pobierając aplikację, zyskujemy darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Biorąc udział w rywalizacji, mamy możliwość sprawdzić się w ogólnopolskiej rywalizacji, bawić się z przyjaciółmi i kręcić kilometry dla swojej małej ojczyzny w ogólnopolskim konkursie. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect, co umożliwia importowanie treningów. Zapisując się już teraz na trening, na pewno nie przegapimy czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.