Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

Audycje Radiowe

Jedlnia-Letnisko: w połowie lutego mają ruszyć konsultacje ws. praw miejskich

poniedziałek, 08 lutego 2021 12:22 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Prawdopodobnie 16 lutego ruszą konsultacje z mieszkańcami gminy Jedlnia-Letnisko w sprawie nadania praw miejskich. Wkrótce urząd gminy planuje rozpocząć akcję informacyjno-promocyjną.

Radni gminy Jedlnia-Letnisko jednogłośnie poparli wniosek dotyczący rozpoczęcia konsultacji w sprawie nadania praw miejskich. Decyzja została 2 lutego opublikowana w dzienniku uchwał. Oznacza to, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne.

- Uchwała została opublikowana w dzienniku. Teraz czekamy aż nabierze mocy. Została opublikowana 2 lutego, więc myślę, że 16 lutego będziemy mogli formalnie rozpocząć całą procedurę, czyli konsultacje z mieszkańcami - mówi Justyna Ostrowska z Urzędu Gminy Jedlnia-Letnisko.

Zostali już wybrani pełnomocnicy, którzy będą czuwali nad przebiegiem konsultacji.

- Są już wybrane zespoły robocze pełnomocników do spraw konsultacji. Ci pełnomocnicy to również pracownicy urzędu gminy, którzy będą czuwać nad przebiegiem konsultacji, weryfikacją i podsumowanie. Mamy także sporą grupę mieszkańców. Praktycznie z każdej miejscowości jest taka osoba - tłumaczy Justyna Ostrowska.

Konsultacje zostaną przeprowadzone stacjonarnie. Będą mogli wziąć w nich udział pełnoletni mieszkańcy gminy.

- Zastanawialiśmy się nad formą internetową, ale zależy nam, żeby to były wiarygodne konsultacje. Na liście czy na ankiecie trzeba będzie złożyć podpis. Chcemy uniknąć anonimowych ankiet wypełnionych przez jedną osobę w kilku formularzach - dodaje Justyna Ostrowska.

W najbliższych dniach ma ruszyć promocja konsultacji. Mieszkańcy znajdą ulotki z zaletami nadania praw miejskich w swoich skrzynkach pocztowych.

Justyna Ostrowska podkreśla, że nadanie praw miejskich to powrót do korzeni.

- Otrzymaliśmy wspaniałe opracowanie pana Leszka Zugaja i okazuje się, że Jedlnia-Letnisko nigdy nie była wsią. Zawsze była miejscowością letniskową czy osiedlem. Nawet pod koniec lat '50 otrzymała akt nadania praw osiedla - mówi.

W audycji "Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali" rozmawialiśmy także o szansach na rozwój turystyczny po nadaniu praw miejskich.

- Chcielibyśmy, żeby Jedlnia stała się - i jest już - miejscowością turystyczną. Zalew w Siczkach przyciąga tysiące turystów. Lepiej będzie budować wizerunek miejscowości turystycznej i w tym kierunku Jedlnia będzie podążać - kończy Justyna Ostrowska.

Cała rozmowa od odsłuchania poniżej: