Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Wiara współczesnego Polaka

sobota, 05 marca 2016 15:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Chrześcijaństwo to nie idea, lecz żywy Chrystus, który chce nas zbawić - powiedział biskup Henryk Tomasik, odnosząc się tym samym do badań CBOS, z których wynika, że wiara w Polsce staje się coraz bardziej selektywna i synkretyczna.

Biskup Tomasik przekonywał, że chrześcijaństwo nie jest jedną z idei, które proponują człowiekowi kształtowanie jego poglądów na świat, sztukę, czy drugiego człowieka. Mówił, że na chrześcijaństwo trzeba patrzyć z wiarą. Podkreślał przy tym, że nie można religii sprowadzić do przeżyć estetycznych.

- To coś więcej. Potrzebne jest pogłębienie rozumienia wiary. To zadanie, które staje szczególnie przed duszpasterzami - powiedział biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Biskup Tomasik zwracał też uwagę, że bardzo niebezpieczny jest relatywizm, czy tzw. wiara wybiórcza. - Jestem katolikiem, ale mam prawo do przeżywania wiary na swój sposób. Nikt z nas nie dyskutuje nad tym, że 2+2=4. Tu nie można powiedzieć, że moim zdaniem jest tyle czy tyle. Wiara ma wymiar osobisty, ale musi kształtować też życie społeczne. Ma wpływ na postawę w rodzinie, czy zachowanie w miejscu pracy, bo w przeciwnym razie będzie to karykatura wiary. Dojrzała wiara kształtuje człowieka - powiedział biskup radomski.

Biskup Henryk Tomasik powiedział również, że jeżeli spojrzymy na chrzest Polski w kategorii tylko kulturowej czy politycznej to mamy problem. - Chrzest Polski to przede wszystkim włączenie człowieka ale i narodu w życie Kościoła. Dlatego chcemy akcentować ten wymiar przed 1050. rocznicą przyjęcia Chrztu Polski - powiedział biskup Tomasik.

Podczas spotkania dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich, duszpasterzy krajowych, przedstawicieli konsulty męskiej i żeńskiej oraz świeckich konsekrowanych socjolog o. Andrzej Potocki OP z Uniwersytetu Warszawskiego mówił, że badania wykazują, że wiara jest coraz bardziej selektywna.  W 1997 r. w nieśmiertelność duszy wierzyło 76 proc. ankietowanych, w 2015 - 69. W Sąd Ostateczny w tym samych latach - 77 proc. wobec 70. Niemal co trzeci - 30 proc. ankietowanych deklarowało w 1997 wiarę w to, że zwierzęta mają dusze; w 2015 było ich już 36 proc.