Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

Wydarzenia

Katolicka Szkoła Podstawowa w Odrowążu zainaugurowała działalność

wtorek, 01 września 2020 12:58 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

42 uczniów rozpoczęło dziś naukę w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Matki Bożej Wychowawczyni w Odrowążu. To trzecia katolicka szkoła w diecezji radomskiej i pierwsza w powiecie koneckim. 

W Odrowążu do tej pory działała Niepubliczna Szkoła Podstawowa prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Odrowąża. W czerwcu Biskup Radomski Henryk Tomasik przekazał na ręce dyrektora szkoły dekret uznający szkołę w Odrowążu za katolicką. - Muszę powiedzieć, że ci państwo doskonale przygotowali się pod względem teoretycznym i organizacyjnym do tego, aby przekształcić tę szkołę w szkołę katolicką. To bardzo ciekawa inicjatywa, aby szkoła miała taką patronkę i przewodniczkę - Matkę Bożą Wychowawczynię - podkreśla Biskup Radomski Henryk Tomasik:

Rodzice są przekonani, że w szkole katolickiej z niewielką liczbą uczniów ich dzieci będą się czuły dobrze, a wychowanie w duchu wiary i patriotyzmu pomoże w kształtowaniu ich na dobrych ludzi:

Wśród uczniów i ich rodziców panują różne uczucia związane z powrotem do szkoły. Rodzice cieszą się, że rozpoczyna się nowy rok szkolny i są pełni nadziei na to, że koronawirus nie pokrzyżuje tegorocznego harmonogramu. Dzieci natomiast są zadowolone ze spotkania z rówieśnikami, jednak szczerze przyznają, że wolałyby jeszcze "posiedzieć w domach":

 

W Katolickiej Szkole Podstawowej w Odrowążu uczyć się będzie 42 uczniów. - Z jednej strony mała grupa dzieci jest plusem - pozwoli to na indywidualne podejście do uczniów. Z drugiej strony wiąże się to z mniejszym finansowaniem, jednak wierzymy, że z Bożą pomocą w kolejnych latach uda się osiągnąć wyższą frekwencję - mówi Ewa Janiec - dyrektor szkoły katolickiej w Odrowążu:

 

- Przekształcenie szkoły było dosyć skomplikowane, zwłaszcza, że czas nam nie sprzyjał. Teraz przed nami jeszcze większe wyzwanie. Musimy sprawić, żeby poziom szkoły był wysoki i utrzymać go - mówi Radosław Solarz - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Odrowąża. - To bardzo ważne, by wychowywać dzieci w oparciu o wiarę i patriotyzm. Teraz my musimy stanąć na wysokości zadania, by poprowadzić tę szkołę - dodaje Tomasz Miernik - wiceprezes Stowarzyszenia:

 

Radości z utworzenia w gminie szkoły katolickiej nie kryje burmistrz Stąporkowa - Dorota Łukomska. Jak zapowiada, szkoła może liczyć na wsparcie i pomoc lokalnego samorządu:

 

Rok szkolny 2020/2021 z pewnością będzie różnił się od poprzednich lat. Powiat konecki aktualnie objęty jest żółtą strefą koronawirusa. W szkole zajęcia odbywać się będą w trybie tradycyjnym, nie będzie obowiązku noszenia maseczek, a utrzymanie reżimu sanitarnego ma ułatwiać niewielka liczba uczniów - mówi Ewa Janic - dyrektor katolickiej szkoły w Odrowążu: 

 

Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego w kościele św. Jacka i św. Katarzyny przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Radomski Henryk Tomasik. W swoich słowach skierowanych do społeczności szkolnej zaapelował, by każdy był uczniem Jezusa. Zwrócił się również do najmłodszych uczestników Eucharystii, by starali się być - na wzór Jezusa - pobożni, pracowici i posłuszni. 

Na zakończenie Mszy św. odbyło się uroczyste zawierzenie szkoły Matce Bożej Wychowawczyni. Następnie ksiądz biskup poświęcił znajdujący się w szkole obraz patronki. 

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Matki Bożej Wychowawczyni w Odrowążu jest pierwszą szkołą katolicką w powiecie koneckim. W całej diecezji radomskiej działają trzy szkoły katolickie: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu, Katolicka Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce i wspomniana szkoła podstawowa w Odrowążu.