Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Niezaprzeczalna wartość Chrztu Polski

niedziela, 19 czerwca 2016 11:31 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł
Konferencja naukowa "1050 lat Chrztu Polski Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość" odbyła się w Muzeum Etosu Rycerskiego w Taczowie. Prelegenci udowadniali, że przyjęcie Chrztu przez Mieszka I miało ogromny wpływ na historię i kulturę Polski.

Celem konferencji było pokazanie słuchaczom doniosłości i aktualności wydarzenia, jakim jest przyjęcie przez Mieszka I chrztu. Podczas konferencji spotkali się przedstawiciele różnych ośrodków naukowych. W trakcie dwóch sesji kompleksowo omówiony został Chrzest Polski i konsekwencje jakie ze sobą przyniósł.

Pierwsza część spotkania poświęcona została faktom i uwarunkowaniom historycznym oraz kulisom politycznym, które doprowadziły do chrztu Mieszka i jego dworu. Dwa pierwsze wykłady wygłosili ks. dr Rafał Piekarski i ks. dr Zbigniew Niemirski - wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Jak zaznaczył ks. Niemirski przyjmowanie chrztu przez poszczególne narody dawało początek państwom:

Ostatni wykład w tej części wygłosił ks. dr hab. Marek Jagodziński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przedstawił komunijną wizję sakramentu chrztu.

W czasie konferencji w Taczowie prelegenci starali się również przekonać słuchaczy, że Chrzest Polski odegrał również ważną rolę w literaturze i sztuce. Tym zagadnieniom przyjrzeli się dr Kazimierz Łyszcz z Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu, który zwrócił uwagę na motywy chrześcijańskie w malarstwie polskim XIX wieku oraz dr hab. Krzysztof Ćwikliński, prof. UTH, który próbował rozwiązać zagadkę Niemcewicza. Dlaczego Chrztu Polski nie ma w "Śpiewach historycznych"?

Konferencję zakończył wykład ks. Wojciecha Wojtyły z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej, który ukazał ideę polskości według Jana Pawła II:

Konferencja odbyła się w Bibliotece Publicznej w Zakrzewie. Jak mówi dyrektor Zofia Maj, konferencja była dobrą okazją do tego, by jeszcze raz przypomnieć sobie, jak ważnym wydarzeniem był Chrzest Polski:

Organizatorami konferencji byli: Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu, Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II - instytut Jana Pawła II KUL, Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu oraz Polskie Towarzystwo Teologiczne Oddział w Radomiu.

Konferencję Naukową "Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość" patronatem honorowym objęli biskup radomski Henryk Tomasik i Sławomir Białkowski - Wójt Gminy Zakrzew:

Patronat medialny nad imprezą objęło Radio Plus Radom.