Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Wyjątkowe szopki na Michałowie

sobota, 24 grudnia 2016 13:11 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. ks. Michał Michnicki
Jakub Szczechowski

W Radomiu będzie żywa szopka. Już po raz drugi znajdzie się w kościele św. Łukasza na radomskim Michałowie. Ruchomą szopkę znajdziecie natomiast w parafii bł. Annuarity przy ul. Królowej Jadwigi. 

Szopka będzie w bocznej kaplicy. Pojawią się w niej dwa kuce, barany, koza, może też króliki. Będą oczywiście też Maryja i Józef z Dzieciątkiem, pasterze, czy aniołowie. - Nasza parafia jest parafią miejską. Niektórzy parafianie po raz pierwszy widzieli osła czy kuce. Po południu przyjeżdżały całe rodziny. Rodzice opowiadali dzieciom jak to było z tym Bożym Narodzeniem, jak Pan Jezus się rodził - opowiada o ubiegłorocznych doświadczeniach ks. Michał Michnicki, wikariusz parafii św. Łukasza. 

Inauguracja szopki odbędzie się na Pasterce. Będzie można ją też oglądać przez całą niedzielę.

Ruchomą szopkę znajdziecie też w parafii bł. Annuarity. Autorami szopki są Agnieszka Sieradzka i Adam Miernik - Postanowiliśmy tę tradycję podtrzymać, bo patrzyliśmy na różne radomskie szopki nie było takiej, która odpowiadałaby pewnym naszym wyobrażeniom o niej. Pierwszą szopkę, a w zasadzie stajenkę zbudowaliśmy w 2014 roku. Od razu pomysł ten przypadł do gustu księżom z parafii bł. Annuarity oraz parafianom. Zachęceni bardzo pozytywnym odbiorem postanowiliśmy na kolejny rok przygotować coś bardziej rozbudowanego, a najlepiej ruchomego. Pierwsze projekty zaczęliśmy tworzyć już miesiąc po świętach, zakupy rozpoczęły się w lutym 2015, a budowa samej szopki trwała od lipca do samych świąt. W wyniku tej pracy powstało kilka mniejszych i większych elementów. Ognisko dla pastuszków, życiodajne źródełko, ruchomy wiatrak, dzwonnica, a także dwie makiety – mówi Adam Miernik.

Tegoroczna szopka została wzbogacona o dodatkowe elementy. - Dzięki uprzejmości ks. Kazimierza Marchewki, proboszcza parafii, została zakupiona ruchoma figura stolarza do makiety przedstawiającej Betlejem, a także sam stolarz zyskał swój mały warsztacik. Także makieta przedstawiająca miasteczko XIX wieczne zyskała nowe budynki i elementy, takie jak karczma, rynek z oświetloną choinką, domki, jarmark świąteczny, lodowisko i wiele innych. Całość wzbogaciła się o tło dźwiękowe miasteczka, które będzie można okazjonalnie wysłuchać – dodaje Adam Miernik.

Szopkę można oglądać w parafii bł. Annuarity przy ul. Królowej Jadwigi 13a przed i po mszach świętych. W dni powszednie o 7:00 i 18:00, a w niedziele i święta o 7:00, 8:00, 10:00, 11:15, 12:30 i 18:00.