Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Antoni, opat
Dziś jest: Niedziela, 17 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Wielki Piątek

piątek, 30 marca 2018 00:24 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. WCh/RadioPlusRadom
Jakub Szczechowski

W Wielki Piątek zatrzymujemy się nad tajemnicą śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Podczas Liturgii Męki Pańskiej będziemy dziękować za ten krzyż, "na którym zawisło Zbawienie świata".

Dziś Kościół nie gromadzi się na Mszy Św., ale właśnie na Liturgii Męki Pańskiej, a wcześniej na nabożeństwie drogi krzyżowej. - To dzień wielkiej zadumny, czas postu ścisłego dla katolików po to, by wejść w głąb najważniejszego misterium - misterium męki Chrystusa - mówi liturgista ks. Tomasz Herc.

Wieczorna czy popołudniowa liturgia rozpocznie się od leżenia krzyżem przez kapłana. Towarzyszy temu całkowite milczenie. Ks, Herc zachęca, aby zastanowić się w tym czasie nad swoim życiem, nad naszą grzeszną naturą, która doprowadziła do męki Chrystusa. Treści te przybliży nam Słowo Boże. Dziś czytany będzie opis męki Jezusa Chrystusa z Ewangelii wg św. Jana. Specyfiką dzisiejszej liturgii jest też rozbudowana modlitwa wiernych. - Zawiera 10 wezwań. Jest to modlitwa za wszystkie stany Kościoła - wyjaśnia liturgista.

Centralnym punktem liturgii będzie adoracja krzyża. "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata" - usłyszymy trzykrotny śpiew kapłana, na który odpowiemy: "Pójdźmy z pokłonem". Następnie krzyż podawany jest wiernym do ucałowania. - Najważniejsze, żeby ten pocałunek składać szczerze, żeby to było z serca oddanie chwały, czci Chrystusowi, dziękczynienie za dzieło odkupienia - podkreśla ks. Tomasz Herc. Kolejny punkt to Komunia Św. Liturgię kończy przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Radio Plus Radom przeprowadzi o godz. 18 transmisję Liturgii Męki Pańskiej z radomskiej katedry.