Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Z dziękczynieniem dla Matki Bożej Ostrobramskiej

sobota, 17 listopada 2018 09:14 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

W Sanktuarium w Skarżysku Kamiennej wierni podziękowali swojej patronce - Matce Bożej Ostrobramskiej za opiekę i otrzymane łaski. Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Michalik.

Święto Matki Bożej Ostrobramskiej trwało w Skarżysku Kamiennej od 7 listopada. W programie uroczystości znalazły się m.in nowenna, procesja zawierzenia Matce Bożej Miłosierdzia. Nie zabrakło również elementów patriotycznych w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacyjnym punktem obchodów był Odpust Matki Bożej Ostrobramskiej połączona z 25-leciem konsekracji kościoła w Skarżysku, który dziś jest już bazyliką.

- Pragniemy dziękować Bogu za obecność Maryi wśród nas, za Jej opiekę, za dziesiątki tysięcy pielgrzymów, Jej nieustanne wstawiennictwo przed Bogiem, za Nowennę Pompejańską - mówił podczas uroczystości ks. Jerzy Karbownik - kustosz Sanktuarium:

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W swoim słowie do wiernych przypominał jak ważna we współczesnym świecie jest idea Bożego Miłosierdzia, która odradza i szczerzy się po całym świecie. Zastanawiał się również dlaczego Matka Boża objawiała się właśnie dzieciom. - Matka Boża zatroskana jest o nasze zbawienie, mówiła: przekażcie ludziom! Te dzieci stały się autentycznymi posłańcami, ewangelizatorami. Jednak w homilii arcybiskup Michalik nie odwoływał się jedynie do przeszłości. Zwrócił również uwagę na dzisiejszą sytuację Polski i Polaków, ale także na odłączanie wiary od czynów. - Dzisiaj się próbuje różnymi sposobami wmówić ludziom, że grzech to drugorzędna rzecz:

 - W Polsce i w Europie jesteśmy skazani na to, żebyśmy poszli na konfrontację, żebyśmy zachowali wierność prawdzie i naszym sumieniom. To jest bardzo ważne! - przypominał abp Michalik: 

Na zakończenie Mszy już po raz piąty wręczone zostały medale "Pani z Ostrej Bramy i Dziełu Miłosierdzia Oddany". Przez wręczenie medali Kapituła Ostrobramska chce uhonorować osoby, które wyróżniają się bądź to czcią Matki Bożej Miłosierdzia, bądź pełnieniem dzieł miłosierdzia - to zasadnicze kryteria, według których przyznawany jest medal. Pierwszym laureatem był kardynał Ludwik Miller. Wśród wyróżnionych znaleźli się także m.in: śp. abp Zygmunt Zimowski, abp Wacław Depo, bp Henryk Tomasik. W 2018 roku wyróżnieni zostali:

 • ks. abp Józef Michalik za promowanie pobożności maryjnej w Polsce
 • ks. kan. Tadeusz Czyż - wieloletni proboszcz parafii św. Trójcy w Starachowicach, za założenie pierwszej i jedynej jadłodajni w Starachowicach i pełnienie innych dzieł chrześcijańskiego miłosierdzia
 • Maria i Tadeusz Rusin mieszkający w Stanach Zjednoczonych za wydatne wspieranie materialne sanktuariów maryjnych w Polsce i Ameryce, a zwłaszcza sanktuarium Ostrobramskiego
 • dr Lucyna Wiśniewska za organizowanie od wielu lat Białych Niedziel - akcji darmowych badań diagnostycznych, zwłaszcza w środowiskach wiejskich
 • Józef Wólczyński za wieloletnią działalność w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.

Na zakończenie uroczystości przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia wierni odmówili Litanię Ostrobramską, którą poprowadził Biskup Radomski Henryk Tomasik. 

Całości homilii abp. Józefa Michalika wysłuchać można tutaj:

Uroczystość rozpoczęła Dni Opieki, które potrwają do czwartku, 22 listopada. Program

17.11 (sobota):

 • godz.10.00 – Służby pielgrzymkowe diecezji radomskiej (porządkowe, muzyczne i medyczne)
 • godz. 18.00 – Modlitwa w intencji rodzin

18.11 (niedziela)

 • Kazania na temat: Rola kultu Matki Bożej Miłosierdzia w odzyskaniu niepodległości przez Polskę
 • godz. 11.00 – Błogosławieństwo dzieci
 • godz. 12.30 – MESK0

19.11 (poniedziałek)

 • godz. 14.30 – małżeństwa niesakramentalne i przeżywające trudności
 • godz. 18.00 – młodzież przygotowująca się do bierzmowania

20.11 (wtorek)

 • godz. 18.00 – Kolejarze

21.11 (środa)

 • godz. 14.30 – Wolontariusze i Pracownicy Socjalni

22.11 (czwartek)

 • godz. 18.00 – Chór