Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 1 czerwca - św. Justyn, męczennik
Dziś jest: 01 czerwca 2020

Wydarzenia

Wyrozumiałość, komunikacja i czułe słowo nie tylko od święta... W Radomiu odbył się "Przegląd Techniczny Małżeństwa"

niedziela, 08 marca 2020 16:53 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Około trzystu osób wzięło udział w "Przeglądzie Technicznym Małżeństwa" czyli wykładowo-warsztatowym spotkaniu z Moniką i dk. Marcinem Gajdami, które odbyło się w sobotę, 7 marca z inicjatywy Wspólnoty 30+. 

Podczas spotkania były poruszane kwestie powołania do małżeństwa, więzi małżeńskich, relacji z dziećmi, przekazywania wiary dzieciom, ale także trudności w małżeństwie. Chodziło o to, żeby małżonkowie zatrzymali się, pomyśleć nad relacją - zobaczyć, gdzie są, jakie popełniają błędy, a co robią dobrze. - Od czasu do czasu trzeba przejrzeć się w oczach współmałżonka, zobaczyć, czy wszystko działa - wyjaśnia Dorota Gajda z działającej przy parafii św. Jadwigi Wspólnoty 30+: 

Monika i Marcin Gajdowie są małżeństwem od niemal 30 lat. Mają czworo dzieci. Pani Monika jest pedagogiem i terapeutą chrześcijańskim, natomiast pan Marcin jest także diakonem w Kościele. Obok bogatego życia duchowego państwo Gajdowie mają również olbrzymie doświadczenie psychologiczne, prowadzą terapie małżeńskie. - Hierarcha jest najważniejsza - jeżeli miłość jest w centrum, Bóg jest w centrum, współmałżonek, rodzina są w centrum, a dopiero dalej osiągnięcia zawodowe czy finanse, wtedy łatwiej jest budować relację. Do wieczności przeniesiemy przecież miłość, nie karierę - mówi Monika Gajda. Ważne jest również zachowanie równowagi między własną potrzebą w związku, a troską o wspólnotę. Jeśli ją zachowujemy i mamy dużą determinację do tego, żeby wchodzić w trud rozwojowy, to na pewno ta równowaga zaowocuje większą stabilnością związku - dodaje dk. Marcin: 

- Instytucja małżeństwa przeżywa kryzys. Jednocześnie doświadczenie duszpasterskie pokazuje, że bardzo dużą część małżeństw, które się rozpadają można było uratować. Jeżeli nawet w połowie uczestników te konferencje coś zmienią, dadzą siłę, nadzieję, pewne światło na to, jak kształtować więź małżeńską, to już będzie dużo - mówi ks. Marek Adamczyk - proboszcz parafii św. Jadwigi w Radomiu: 

Na konieczność wzięcia krzyża, zaparcia się siebie i umiejętność przebaczania zwraca uwagę bp Piotr Turzyński. -  To piękna inicjatywa, która pokazuje realizm i piękno życia małżeńskiego ze wszystkimi możliwymi doświadczeniami i również kryzysami:

Wśród uczestników spotkania znaleźli się małżonkowie Edyta i Marcin. Nie kryją zadowolenia, zapewniają również, że odrobią zadaną im tutaj "pracę domową": 

Konferencję w Auli Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego zorganizowali: parafia św. Jadwigi wraz ze wspólnotami parafialnymi oraz Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu. 

 

Zapraszamy do nas: