Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Sebastian, męczennik
Dziś jest: Środa, 20 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Wielka Sobota - zaproszenie do osobistej adoracji

sobota, 11 kwietnia 2020 09:47 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Jest to bardzo trudny czas, wyjątkowa sytuacja i wymaga pogłębienia naszej wiary - mocniejszego spojrzenia na osobę Chrystusa. Oczywiście, to nas nie uwolni od pewnych ludzkich doświadczeń takich jak niepokój, słabość, może nawet choroba czy kwarantanna.To jest dla nas trudny czas - czas, który jest dla nas wszystkich wyzwaniem, aby mieć jeszcze mocniejsze fundamenty dla swojego życia - mówił w audycji "Kwadrans dla Pasterza" Biskup Radomski Henryk Tomasik. Dziś Wielka Sobota - czas ciszy i oczekiwania. 

W Wielką Sobotę podobnie jak w Wielki Piątek nie jest sprawowana Msza Św. Zawsze tego dnia w kościołach odbywało się święcenie pokarmów. W tym roku - w związku z epidemią -będzie inaczej. Nie kapłan, ale głowa rodziny pobłogosławi pokarmy na wielkanocny stół. Nie zmienia się jednak fakt, że cały czas mamy możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i krzyża. 

W inną rzeczywistość wchodzimy wieczorem, kiedy rozpocznie się Wigilia Paschalna. Przepisy liturgiczne zalecają, by liturgia rozpoczynała się, kiedy jest już ciemno. Dlaczego?Pierwszym elementem tej liturgii jest uroczyste błogosławieństwo i poświęcenie ognia i zapalenie od tego ognia świecy paschalnej - świecy symbolizującej zmartwychwstałego Jezusa. Tę świecę trzykrotnie się unosi: przy ognisku, pod chórem i u stopni ołtarza, a unosząc wyśpiewuje się: Światło Chrystusa. Sens jest wtedy, gdy to światło rozświetla mrok. Ostatnim razem, kiedy kapłan lub diakon zaśpiewa "Światło Chrystusa", w ciemnym kościele zapalają się wszystkie światła - symbol Chrystusa, który pokonuje zło, śmierć i grzech.

Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z kilku części. Początek to wspomniana już liturgia światła. Warto zatrzymać się nad obrzędem ozdobienia paschału. Na tej woskowej świecy są symbole Alfa i Omega, co oznacza początek i koniec, którym jest Bóg. Na paschale kapłan rzeźbi też krzyż, a wokół niego cyfry bieżącego roku oraz umieszcza pięć czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa. Wierni zapalają od paschału przyniesione przez siebie świece podczas drugiego i trzeciego zatrzymania się ze świecą paschalną. Świece mamy zapalone podczas Orędzia Paschalnego oraz podczas liturgii chrzcielnej, kiedy odnowimy przyrzeczenia chrzcielne.

Kolejna część to liturgia słowa. Maksymalnie może być dziewięć czytań. W większości parafii liczba ta ograniczona jest do czterech czy pięciu. - Zawsze najważniejszym czytaniem, którego nigdy nie można opuścić jest czytanie o przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone, kiedy to Bóg okazał swoją potęgę, pokonał Egipcjan, a uwolnił z ich niewoli Izraelitów. Jest to, jak usłyszymy w Orędziu Paschalnym, ta sama noc. Tutaj już nie Egipt nas ściga, ale grzech i skutki tego grzechu, a uwalniającym od śmierci, od skutków grzechu jest Jezus Zbawiciel - mówi liturgista ks. Tomasz Herc. Po czytaniach ze Starego Testamentu śpiewamy hymn "Chwała na wysokości Bogu" i znów wybrzmiewa dźwięk dzwonów i organów.

Podczas liturgii chrzcielnej błogosławiona jest woda. Paschał jest trzykrotnie zanurzany w wodzie, która będzie służyła do udzielania sakramentu chrztu św. Dziś odnawiamy także przyrzeczenia chrzcielne. To, co w naszym imieniu składali rodzice, ponawiamy podczas Wigilii Paschalnej. Odśpiewana zostaje też Litania do Wszystkich Świętych, a wierni zostają pokropieni wodą święconą. Kościół od początku w Wigilię Paschalną udzielał sakramentu chrztu. W niektórych parafiach ta tradycja jest kontynuowana.

Zwieńczeniem jest liturgia eucharystyczna, a w niektórych parafiach odbywa się także procesja rezurekcyjna.

W poprzednich latach Wielka Sobota - podobnie jak pozostałe dni Triduum Paschalnego - gromadziła w świątyniach wielu wiernych. W tym roku, chociaż fizycznie nie możemy być obecni na liturgii, to cały czas możemy być jej częścią. - Będziemy przeżywali te Święta troszkę dalej od naszych świątyń, ale zachęcam wszystkich do uczestnictwa we Mszy św.transmitowanej przez radio, telewizję, internet. Do uczestnictwa - nie tylko oglądania - mówi Biskup Radomski Henryk Tomasik i  dodaje: - Być może ten czas będzie sprzyjał docenieniu liturgii:

W Wielką Sobotę nie sprawuje się żadnej Mszy, żadnego nabożeństwa z wyjątkiem porannej jutrzni. - To jest ten moment ciszy, moment refleksji nad obecnością Chrystusa w grobie. Rzeczywiście - świat jakby zamilkł, świat jest wyciszony, ale wiemy, że to nie jest koniec - wyjaśnia ks. bp Henryk Tomasik: 

W tym roku rodziny powinny stać się domowymi Kościołami - dodaje Biskup Radomski. - W tym roku uświadomimy sobie szczególnie znaczenie słowa błogosławiącego, a także modlitwy wspólnotowej w rodzinie: 

Liturgia Wigilii Paschalnej w radomskiej katedrze rozpocznie się o godz. 20.00, a przewodniczył jej będzie bp Piotr Turzyński.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 bp Henryk Tomasik, oznajmiając radość Poranka Wielkanocnego, udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem miastu i całej diecezji radomskiej, stojąc przed wejściem do katedry. Następnie będzie przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej.

Celebracje transmitowane będą przez Radio Plus Radom i na stronie internetowej katedry.