Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dziś święcimy pokarmy!

sobota, 30 marca 2024 07:58 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Wielka Sobota przed południem to czas tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. W koszyczkach wielkanocnych święcimy produkty przeznaczone na uroczyste niedzielne śniadanie.

Zgodnie z polską tradycją, do poświęcenia przynosimy chleb, sól, chrzan, mięso, a także ciasto. Zmartwychwstałego Chrystusa symbolizuje także wielkanocny baranek, wykonany z cukru, czekolady lub ciasta drożdżowego.

Każdy z tych produktów ma swoją symbolikę: Chleb oznacza codzienny pokarm człowieka, przypomina także o Ostatniej Wieczerzy, kiedy Jezus przemienił go w Swoje Ciało. Mięso i wędliny symbolizują baranka, którego spożywano w czasach Jezusa podczas uczty paschalnej. Sól w koszyczku jest nawiązaniem do słów Jezusa „Wy jesteście solą ziemi”. Nadaje smak i chroni przed zepsuciem. Jajka to symbol nowego życia - mówi liturgista ks. Tomasz Herc:

Święcenie pokarmów w Polsce to bardzo popularna tradycja. Warto pamiętać, aby nasze świętowanie Wielkiej Nocy nie ograniczyło się wyłącznie do tego zwyczaju - tłumaczy:

Poświęconych pokarmów nie można ani jeść, ani nawet wyjmować z koszyka do czasu śniadania. Wielkanocne śniadanie powinno się odbyć najwcześniej po porannej rezurekcji. Panowało również przekonanie, że „Święcone trzeba całe zjeść”, aby w czasie trwania kolejnego roku niczego w domu nie zabrakło.

Wieczorem w kościołach rozpocznie się bogata w symbole Wigilia Paschalna wprowadzająca Kościół w świętowanie Wielkanocy.

W Wielką Sobotę w katedrze radomskiej Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00, a przewodniczył jej będzie bp Marek Solarczyk. Zaś o tej samej godzinie bp Piotr Turzyński będzie sprawował Liturgię w kaplicy sióstr klarysek w Skaryszewie.

W Niedzielę Zmartwychwstania bp Marek Solarczyk będzie przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej w kościele pw. św. Aleksego w Przedborzu. Wstępem będzie procesja rezurekcyjna. Również o godz. 6.00 będzie sprawowana Msza św. rezurekcyjna w kościele pw. św. Wojciecha w Kowali k. Radomia, której będzie przewodniczył bp Piotr Turzyński.

W niedzielę o godz. 12.30 w radomskiej katedrze bp Marek Solarczyk będzie sprawował Mszę św. w intencji Diecezji Radomskiej.