Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Maria Magdalena świadkiem Zmartwychwstania

poniedziałek, 01 kwietnia 2024 13:32 / Autor: Wojciech Sałek
foto: Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Jan Ewangelista opowiadając o pustym grobie i spotkaniu ze zmartwychwstałym wymienia jako pierwszą i jedyną Marię Magdalenę, czyniąc ją w ten sposób poza Jezusem, pierwszoplanową postacią tego wydarzenia. I to właśnie z nią chcemy raz jeszcze przeżywać tamte wydarzenia pomimo mijających wieków, patrząc na nią, niewątpliwą bohaterkę wielkanocnego poranka. Gościem wielkanocnego programu był ks. dr. hab. Jacek Kucharski biblista i przewodnik po krajach biblijnych.

"Ewangeliści znają ją zawsze jako Marię Magdalenę. Łukasz dopowie, że zwano ją Magdaleną, tzn. tą, która pochodziła z Magdali. Z pewnością ten przydomek odróżniał ją od innych kobiet o imieniu Maria z otoczenia Jezusa. Również Łukasz podaje, że na skutek uzdrawiającej łaski Jezusa opuściło ją siedem złych duchów (por. Łk 8,2). A spotkanie z Jezusem i Jego uzdrawiająca moc sprawiła, że odtąd Maria Magdalena wiernie podąża za Jezusem i Jego uczniami z grupą galilejskich kobiet, pełna wdzięczności towarzyszy Jezusowi od Galilei aż po grób. Jest zatem z ukrzyżowanym Jezusem na Kalwarii.

Z Marią Magdaleną chcemy raz jeszcze przeżywać tamte wydarzenia pomimo mijających wieków, patrząc na nią, niewątpliwą bohaterkę wielkanocnego poranka" - powiedział gość Radia Plus Radom, z którym rozmawiał Wojtek Sałek:

Foto ks. Jacek Kucharski:

 1. Wieża wodna w Magdali
2. Synagoga w Magdali z I wieku po Chr.
3. Synagogalny kamień w Magdali
4. Kamienne naczynie do płukania ryb w Magdali
5. Rytualny basen (mykwa) w Magdali
6. ks. Jacek Kucharski przy synagogalnym kamieniu w Magdali