Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Wiemy jak będzie wyglądała tegoroczna piesza pielgrzymka na Jasną Górę

środa, 01 lipca 2020 14:21 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Mimo epidemii piesza pielgrzymka diecezji radomskiej wyruszy w sierpniu na Jasną Górę, ale w zmienionej formie i w zgodzie z przepisami sanitarnymi. Organizatorzy przygotowali trzy formy pielgrzymki: duchową, sztafetową i tradycyjną z udziałem ok. 1,5 tys. osób. Dla porównania, dotychczas w pielgrzymce uczestniczyło ok. 6 tys. wiernych.

Każdy pielgrzym będzie miał codziennie mierzoną temperaturę. Jeśli chodzi o wyżywienie, powinno być dostarczane z zewnątrz i przygotowane pod reżimem sanitarnym.

Pierwsza z propozycji to pielgrzymka duchowa, której uczestnicy włączą się w program m.in. poprzez udział w codziennych spotkaniach takich jak Msza św. i modlitwy. W taki sposób pielgrzymować będą m.in. opocznianie, wyjaśnia ks. Sławomir Ogorzałek, kierownik opoczyńskiej kolumny pielgrzymki.

Druga z propozycji dotyczy zorganizowania sztafety. Dana grupa, zgodna z aktualnymi przepisami odnośnie liczby i innych przepisów, stawiałaby się w punkcie wyjścia i podejmowała wędrówkę do określonego etapu. Stamtąd wracałaby bez noclegu do domów, a stamtąd ruszałaby kolejna grupa.

- W tym przypadku taką formę pielgrzymki wybrali organizatorzy grupy z Białobrzegów. Trzeba będzie ograniczyć do minimum kontakt z osobami, które mieszkają po trasie pielgrzymki. Nie przewidujemy noclegów w tych miejscowościach. Krótko mówiąc grupa musi być samodzielna w tym zakresie – powiedział ks. Mirosław Kszczot, dyrektor pielgrzymki.

Trzecia forma to piesza pielgrzymka dla kilkunastu grup z diecezji. - Noclegi będą możliwe w namiotach poza lub na obrzeżu miejscowości w zamkniętym obszarze, bez kontaktu z mieszkańcami. Możliwe są pokoje jednoosobowe, a wieloosobowe, gdy nocuje rodzina – powiedział ks. Kszczot.

Taką formę pielgrzymki wybrały grupy z radomskich parafii z Oboziska, Idalina, Sadkowa, Firleja, Borek, Ustronia, Prędocinka, czy grupa Akademicka oraz z Małęczyna, Kuczek, Kozienic, Jedlni-Letniska i Szydłowca oraz trzy grupy ze Starachowic.

Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego (chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy), kosze na odpady wyłożone jednorazowymi workami itp. po to, aby zapewnić mu możliwość zachowania wymagań higienicznych (właściwa higiena rąk, stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji, higiena podczas kaszlu, kichania). Ponadto każdy pielgrzym powinien mieć swój zestaw sztućców, które należy wyparzać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza.

Piesze Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę wyruszy 6 sierpnia.

Zapraszamy do nas: