Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Wydarzenia

"Wierzymy w Bożą Opatrzność i opiekę św. Krzysztofa". Święcenie pojazdów w parafiach

niedziela, 26 lipca 2020 11:57 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Powinniśmy prosi o pomoc, o Bożą Opatrzność, aby Bóg zaopiekował się nami i towarzyszył nam na drogach naszego codziennego życia. Jednak nie możemy tego błogosławieństwa traktować jako talizman, który da nam pewność, że nic się nie stanie. Musimy przede wszystkim stosować się do zasad ruchu drogowego - przypomina ks. Wojciech Jończyk - wikariusz w parafii Zwiastowania NMP w Jastrzębi. W niedzielę, 26 lipca w wielu parafiach w całej Polsce odbywa się - związane ze wspomnieniem św. Krzysztofa, patrona kierowców - święcenie pojazdów. 

25 lipca Kościół wspomina św. Krzysztofa - patrona kierowców. Według podań św. Krzysztof urodził się pod koniec II wieku w rodzinie pogańskiej. Ponieważ chłopiec nie mógł pochwalić się urodą, rodzice nadali mu imię Reprobus co miało znaczyć Odrażający. Odznaczał się natomiast ponadludzką siłą. Jedna z legend głosi, że przez wiele lat służył pogańskim możnym tego świata, a nawet szatanowi. Kiedy jednak zetknął się z nauką Chrystusa, przyjął chrzest. Jako pokutę za grzeszne życie postanowił zamieszkać nad Jordanem i przenosić przez rzekę pielgrzymów idących ze wschodu do Ziemi Świętej. W trakcie jednej z przepraw, niosąc na plecach dziecko, na środku Jordanu poczuł ogromny ciężar przekraczający jego siły. Bliski utopienia usłyszał głos: Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat. Stąd też imię świętego – Christoforos – niosący Chrystusa.

W wielu parafiach święcenie pojazdów odbywa się w niedzielę, 26 lipca. Niektórzy chcą poświęcić nowy samochód czy inny pojazd, inni co roku przyjeżdżają, by w ten sposób oddać się Bożej Opatrzności: 

 

To ważne, by na drogach towarzyszyła nam wiara i oddanie się Bożej opiece - nie tylko w dniu św. Krzysztofa, ale przez cały rok. - Warto wsiadając za kierownicę poprosić Boga o orędownictwo, uczynić znak krzyża, wezwać wstawiennictwa św. Krzysztofa - zachęca ks. Wojciech Jończyk, podkreślając jednocześnie, że człowiek w swojej wolności sam decyduje o tym, gdzie jedzie i jak zachowuje się na drodze: 

 

O to, by w czasie podróży kierować się miłością, do wszystkich użytkowników dróg apeluje Biskup Radomski Henryk Tomasik. - Proszę o wspólną modlitwę o wielki dar kultury na naszych drogach, abyśmy wszyscy bezpiecznie dotarli do celu: 

 

W niedzielę, 26 lipca końca dobiega 21. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa i akcja "Święty Krzysztof - 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy". Celem akcji jest szczególna modlitwa za kierowców. Ważnym punktem obchodów jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie. W tym czasie do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel. -  Nie chodzi o to, by co do kilometra liczyć przejechany dystans, ale o to, by wesprzeć akcję darem serca - czy to podczas święcenia pojazdów, czy wpłacając darowiznę na konto fundacji - zachęca ks. Jerzy Kraśnicki - dyrektor MIVA Polska: 

 

Dzięki ubiegłorocznej zbiórce udało się kupić prawie 300 różnych pojazdów dla misjonarzy w 34 krajach świata. 

 

Modlitwa kierowcy:

Boże, daj mi pewną rękę i bystre oko, abym nikomu nie wyrządził żadnej szkody. Nie pozwól Dawco życia, bym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj od nieszczęścia i wypadku. Pohamuj pokusę nadmiernej szybkości. Oby piękno stworzonego przez Ciebie świata i radość Twej łaski towarzyszyły mi zawsze. Amen.