Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Radomianie oddali część bp. Materskiemu - uczestnikowi powstania warszawskiego

sobota, 01 sierpnia 2020 19:03 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej modlili się przy grobie bp. Edwarda Materskiego na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Pierwszy ordynariusz radomski był jednym z uczestników powstania. Wcześniej, bo o godzinie 17.00 – w godzinie „W” w Radomiu zawyły syreny.

- Stoimy przy grobie bp. Edwarda Materskiego, uczestnika powstania warszawskiego. W tym apelu biorą również udział członkowie naszego klubu, którzy są już u Boga. Oddajmy część bohaterom powstania i tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość. Najpiękniejszym wyrazem czci i hołdu jest modlitwa - mówił Jan Rejczak, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu.

Biskup Edward Materski w czasie powstania był na czwartym roku studiów seminaryjnych. Przed wybuchem powstania złożył przysięgę Armii Krajowej w kościele Zbawiciela. Przez pierwsze dni powstania budował barykady, a następnie pracował w duszpasterstwie powstańczym. Tam poznał późniejszego błogosławionego ks. Józefa Stanka – kapelana powstańców na Czerniakowie.

Zapraszamy do nas: