Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Dziś jest: 23 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

W sobotę zakończenie II Synodu Diecezjalnego

wtorek, 15 września 2020 15:08 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczyste zamknięcie drugiego Synodu Diecezji Radomskiej odbędzie się w najbliższą sobotę, 19 września w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Mszy świętej będzie przewodniczył arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Sesja Plenarna II Synodu Diecezji Radomskiej, która zatwierdziła jego uchwały, odbyła się 29 lutego. Uroczyste zamknięcie zostało zaplanowane na 18 kwietnia. Okazało się to niemożliwe ze względu na epidemię. Przyjęto nową datę zamknięcia Synodu na sobotę 19 września.

W związku z tym bp Henryk Tomasik wystosował zaproszenie. - Ponawiam zaproszenie na uroczyste zakończenie Synodu, które odbędzie się w katedrze radomskiej, w sobotę 19 września 2020 roku o godzinie 11.00. Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej będzie przewodniczył ksiądz arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski - pisze ksiądz biskup.

Do udziału w uroczystości bp Tomasik zaprosił przedstawicieli sekretariatu synodu, księży dziekanów i relatorów dekanalnych, członków komisji synodalnych, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń oraz przedstawicieli wiernych świeckich z każdego dekanatu.

Ks. prof. Stanisław Łabendowicz, sekretarz drugiego synodu diecezjalnego powiedział, że celem Synodu było odnowienie Kościoła diecezjalnego. - Chodzi o nadanie nowego impulsu dla naszej diecezji. Szczególnie trzeba odnowić szeroko pojęte duszpasterstwo rodzin. W tej chwili rodzina potrzebuje takiej opieki. Trzeba uświadomić rodzicom ich obowiązki i zadania m.in. wobec dzieci. Osobną kwestią jest przygotowanie młodych do zawarcia małżeństwa – powiedział ks. Łabendowicz, który był gościem Radia Plus Radom.

II Synod Diecezji Radomskiej rozpoczął obrady 8 listopada 2008 r., a zwołał go ówczesny biskup radomski śp. abp Zygmunt Zimowski. Hasłem synodalnym był słowa: „Czynić diecezję domem i szkołą komunii”, a celem pierwszorzędnym była „pomoc biskupowi diecezjalnemu w pełnieniu jego funkcji pasterskiej w diecezji poprzez pogłębienie i umocnienie wiary i budowanie wspólnoty Kościoła radomskiego opartej na miłości i wzajemnym zaufaniu”.

Dla potrzeb synodu powołano 10 komisji, m.in. Komisję ds. Nauki i Wychowania Katolickiego, Komisję ds. Kultu Bożego, Komisję ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, Komisję ds. Młodzieży czy Komisję ds. Kultury, Mediów i Nowej Ewangelizacji.

Po półrocznych obradach, 18 kwietnia 2009 r., Synod został przerwany z mocy prawa kanonicznego, gdy papież Benedykt XVI odwołał abpa Zimowskiego z Radomia i powierzył mu przewodniczenie jednej z dykasterii watykańskich. Obrady Synodu zostały wznowione decyzją Biskupa Henryka Tomasika 17 listopada 2011 r.

Synod diecezjalny jest zgromadzeniem doradczym, utworzonym przez kapłanów, osoby zakonne i świeckich Kościoła naszej diecezji, zwołanym i prowadzonym przez biskupa, dla "ponownego opisania i zdefiniowania" oblicza Kościoła partykularnego. Jego celem jest refleksja nad sytuacją społeczno-duszpasterską Kościoła w diecezji, poprzez odczytanie znaków czasu i nakreślenie najważniejszych zadań na przyszłość. Efektem prac Synodu ma być odnowienie w diecezji trzech rzeczy: nauki teologii, duszpasterstwa i prawa kościelnego.

Z ks. prof. Stanisławem Łabendowiczem, sekretarzem drugiego synodu diecezjalnego rozmawiał Radosław Mizera: