Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Zmarli kapłani z diecezji radomskiej

poniedziałek, 02 listopada 2020 10:09 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

2 listopada, w Dzień zaduszny wspominamy kapłanów z diecezji radomskiej, którzy odeszli do Domu Pana w ciągu minionego roku. 

Ks. Aleksy Kołsut

18 listopada w wieku 52 lat zmarł ks. Aleksy Kołsut. Drogą kapłańską kroczył przez 23 lata.

Ks. Aleksy Kołsut urodził się 6 maja 1967 roku w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. biskupa Edwarda Materskiego w radomskiej katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny 15 czerwca 1996 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Potworów, Tarłów, Radom – Chrystusa Króla, Radom – św. Piotra, Bedlno, Pilczyca, Mniszek, Końskie – Chrystusa Odkupiciela, Radom – św. Łukasza, Opoczno – św. Bartłomieja, Sławno k. Opoczna, Przedbórz, Białobrzegi. Od 2017 roku był proboszczem w parafii Sorbin.

Ks. Jerzy Dziułka

W lutym w 67 roku życia i 38 roku kapłaństwa zmarł ks. Jerzy Dziułka - wieloletni proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Cecylówce i wicedziekan dekanatu kozienickiego.

Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1982 roku w katedrze sandomierskiej. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Mniszek, Pionki – św. Barbary, Pionki – NMP Królowej Polski. Od 1994 roku był proboszczem parafii Matki Bożej Anielskiej w Cecylówce (dekanat kozienicki). Pełnił funkcję kapelana strażaków w powiecie kozienickim oraz był duszpasterzem głuchoniemych.

Ks. Stanisław Kuśmierczyk

W 67 roku życia i 41 kapłaństwa zmarł ks. Stanisław Kuśmierczyk - proboszcz parafii Styków koło Starachowic.

Ks. Kuśmierczyk pochodził z Kozienic. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Mniszek, Ostrowiec Świętokrzyski - Miłosierdzia Bożego i Opoczno - św. Bartłomieja. Od 1991 roku był proboszczem parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Stykowie.

Ks. prał. Kazimierz Markowski

6 marca w wieku 88 lat zmarł ks. prał. Kazimierz Markowski, były proboszcz parafii Świętego Krzyża w Przytyku.

Ks. prał. Kazimierz Markowski urodził się 17 lipca 1932 roku w Grzmucinie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1956 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Petrykozy, Sławno k. Opoczna, Krynki, Opatów, Pionki – św. Barbary. Następnie był proboszczem w parafii Mychów, Zachorzów, Kleczanów, Przytyk (1982-1993). W latach 1977-1982 pełnił funkcję ekonoma w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Po złożeniu rezygnacji z funkcji proboszcza parafii Przytyk pozostał tam jako rezydent.

Ks. kan. Stefan Sochaj

3 maja zmarł ks. kan. Stefan Sochaj, mieszkaniec Domu Księży Seniorów w Radomiu. Zmarł w wieku 87 lat, w 59. roku kapłaństwa.

Ks. kan. Stefan Sochaj urodził się 27 września 1932 r. w Ranachowie (par. Ciepielów). Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1961 roku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Sławno, Tczów, Ostrowiec Świętokrzyski – św. Michała, Przedbórz, Starachowice – Świętej Trójcy, Radom – św. Jana Chrzciciela. Jako proboszcz duszpasterzował w parafii Gierczyce i Wysoka. Od roku 2017 mieszkał w Domu Księży Seniorów.

Ks. infułat Czesław Wala

W wieku 84 lat w Rudniku nad Sanem zmarł ks. infułat Czesław Wala, twórca i budowniczy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie.

Ostatnie lata swojego życia spędził w domu w Rudniku nad Sanem. W pamięci zapisał się jako wspaniały katecheta oraz duszpasterz i przyjaciel głuchoniemych. W latach jego posługi duszpasterskiej do sanktuarium przybywały setki tysięcy ludzi z całej Polski. W ostatnich latach życia zaangażował się w budowę ośrodka dla głuchoniemych w swoim rodzinnym mieście w Rudniku.

Ks. kan Mieczysław Marchewka

5 lipca 2020 r. zmarł ks. kanonik Mieczysław Marchewka, mieszkaniec Domu Księży Seniorów w Radomiu.

Ks. kanonik Mieczysław Marchewka urodził się 20 lutego 1945 r. w Lipowej, święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1970 roku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Pilczyca, Wieniawa, Osiek, Skaryszew, Ostrowiec Świętokrzyski (Matki Bożej Saletyńskiej), Starachowice (Wszystkich Świętych). W 1987 r. został proboszczem parafii św. Piotra w Radomiu, gdzie zbudował pierwszą tymczasową kaplicę, a od 1991 do 2009 roku był proboszczem parafii Bożego Ciała w Wielgiem. Następnie był rezydentem w parafii Świętej Rodziny w Kozienicach i mieszkańcem Domu Księży Seniorów w Radomiu.

Ks. kan. Andrzej Emil Sasin

W wieku 84 lat życia i 61 roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Andrzej Sasin.

Urodził się 21 października 1936 roku, święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1959 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Apostołów Piotra i Pawła w Beszowej, Wniebowzięcia NMP w Goźlicach, św. Ludwika w Bliżynie, Świętej Trójcy w Starachowicach, Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą, św. Apostołów Piotra i Pawła w Gowarczowie, św. Wojciecha w Górze Puławskiej i Wniebowzięcia NMP w Opatowie. W latach 1977-1980 był proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Zemborzynie, w latach 1980-1991 Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nadolnej, w latach 1991-2011 Wniebowzięcia NMP w Krynkach. W 2011 roku przeszedł na emeryturę. Był rezydentem w parafii Krynki i mieszkańcem Domu Księży Seniorów w Radomiu.

Ks. kan. Bogumił Orłowski

W 92 roku życia i w 67 roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Bogumił Orłowski.

Urodził się 9 września 1928 r. w Nowym Mieście nad Pilicą, święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1953 r. Jako wikariusz pracował w parafiach: Krynki, Opatów, Szydłowiec. Pierwszą placówkę parafialną jako proboszcz ks. Orłowski objął w Potkanowie k. Opatowa, a następnie w Wiązownicy. Od 1986 r. był proboszczem parafii Jasieniec Solecki. Przez 14 lat posługi w parafii ks. Bogumił Orłowski dokonał wielu koniecznych remontów i zakupów nowych sprzętów do obiektów sakralnych (krycie kościoła blachą miedzianą, odmalowanie wnętrza, remont chóru, odnowienie rotundy na zewnątrz i wiele innych). W 2003 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Seniorów w Radomiu.

Ks. kan. Stanisław Groszek

W wieku 91 lat i 65 roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Stanisław Groszek.

Ks. kan. Stanisław Groszek urodził się 29 marca 1929 r. w Sławczynie (par. Oleksów). Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1955 roku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Wójcin, Magnuszew, Jastrząb, Iłża, Stromiec, Solec n. Wisłą, Opatów, Krynki, Szydłowiec. Jako proboszcz duszpasterzował w parafiach: Ruski Bród, Momina, Odrowąż, Sławno, Jasieniec Iłżecki, Fałków, Brzeźnica, Kamień. W 2001 roku przeszedł na emeryturę. Był rezydentem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie i mieszkańcem Domu Księży Emerytów w Radomiu.

Ks. kan. Henryk Bień

W 90. roku życia i 63. roku kapłaństwa zmarł 24 lipca ks. kan. Henryk Bień.

Urodził się 15 marca 1930 r. w Radzanowie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1957 roku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Bogoria, Niekłań, Łoniów, Stromiec, Drzewica, Szydłowiec, Słupia Nowa, Osiek, Klwów. Jako proboszcz duszpasterzował w parafiach: Sobótka, Kowalków. W 2005 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Radomiu.

Ks. kan. dr Marian Jaskólski

Ks. Jaskólski był mieszkańcem Domu Księży Seniorów w Radomiu. Pokonał koronawirusa. Do domu wrócił jako ozdrowieniec. Ks. Marian Jaskólski urodził się 7 września 1925 r. w Sieciechowie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1949 roku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Odrzywół, Opatów, Radom – Opieki NMP, Radom – św. Jana Chrzciciela. Przez krótki czas był także wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu oraz rektorem kościoła Świętej Rodziny w Radomiu. Jako proboszcz duszpasterzował w parafii Jedlnia. W 2000 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał jako rezydent w parafii Jedlnia, a następnie w Domu Księży Emerytów w Radomiu. Miał 95 lat, kapłanem był przez 71 lat.

Ks. kan. Jan Grochowski

3 sierpnia w 83. roku życia i 57. roku kapłaństwa zmarł ks. kanonik Jan Grochowski.

Urodził się 23 stycznia 1937 r. w Górze Puławskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1963 roku w Sandomierzu. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Beszowa, Skrzyńsko, Ożarów, Nowa Słupia, Mirzec, Iwaniska. Natomiast jako proboszcz duszpasterzował w parafiach: Stodoły, Mnin i Tarłów. Od 2012 roku jako emeryt mieszkał w Domu Księży Seniorów w Radomiu przy ulicy Młyńskiej.

Ks. Ireneusz Szustak

Po 41 latach życia i 15 latach kapłaństwa do domu Pana odszedł ks. Ireneusz Szustak, wikariusz parafii św. Bartłomieja w Opocznie. Ks. Ireneusz Szustak urodził się 2 czerwca 1979 r. w Radoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 2005 r. z rąk ks. bpa Zygmunta Zimowskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Wierzbica i św. Bartłomieja w Opocznie. Współorganizował diecezjalne rozgrywki mistrzostw ministrantów w halowej piłce nożnej.

Ks. prał. Stanisław Madej

29 września w wieku 89 lat zmarł ks. prałat Stanisław Madej, rezydent parafii św. Łukasza w Drzewicy.

Ks. prałat Stanisław Madej urodził się 14 maja 1931 roku w Daleszewicach (parafia Wielka Wola), święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1956 roku w katedrze sandomierskiej. Jako motto swojego kapłaństwa na obrazku prymicyjnym wybrał słowa pieśni na zasłonięcie obrazu w sanktuarium Chrystusa Cierniem Ukoronowanego w Paradyżu "W miłości Twojej do śmierci wytrwanie". Pierwszą placówką duszpasterską była parafia św. Barbary w Pionkach (1956-1962), później Ćmielów (1962-63), a następnie pracował w Białobrzegach Radomskich (1963-66) i Opatowie (1966-68). Ostatnim wikariatem była parafia Trójcy Świętej w Starachowicach w latach 1968 - 1973. Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski w 1973 r.. mianował ks. Stanisława Madeja proboszczem w Chotczy, gdzie wspólnie z parafianami zbudował kościół i plebanię. W 1980 r. objął probostwo w Krynkach, gdzie pracował do 1991 roku i tutaj również był inicjatorem budowy domu parafialnego. Ostatnią placówką duszpasterską śp. ks. prałata Stanisława Madeja była parafia św. Łukasza w Drzewicy, gdzie jako proboszcz między innymi zbudował plebanię, przeprowadził konserwację organów, ołtarza głównego i ołtarzy bocznych, odnowił kaplicę cmentarną i grobowiec kapłanów. Był blisko strażaków gminy Drzewica jako ich kapelan, podobnie towarzyszył członkom lokalnego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

O. Marek Zienkiewicz

Ojciec Marek Zienkiewicz przez ostatnich osiem lat pełnił funkcję gwardiana i proboszcza w klasztorze Franciszkanów w parafii św. Anny w Smardzewicach w gminie Tomaszów Mazowiecki. Obecnie był proboszczem i gwardianem w Sanktuarium św. Antoniego w Łodzi-Łagiewnikach. Miał 61 lat.

Ks. Henryk Ochmański

W wieku 72 lat zmarł ks. Henryk Ochmański, proboszcz parafii Wilczkowice i Chotcza.

Ks. Henryk Ochmański urodził się 6 października 1948 r. w Ryczywole. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1974 roku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Gielniów, Bogoria, Wysokie Koło, Skarżysko Kościelne. Był proboszczem w parafiach: Wilczkowice i Chotcza. W 2010 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Radomiu.

Ks. kan. Mirosław Dragiel

30 października w wieku 60 lat zmarł ks. kan. Mirosław Dragiel, pallotyn.

Święcenia kapłańskie przyjął 9 maja 1987 roku, był kapelanem Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Należał do wspólnoty księży pallotynów na radomskim Młodzianowie i od lat służył pomocą duszpasterską w kościele garnizonowym w Radomiu.

Ks. Jarosław Grabka

30 października po krótkiej chorobie w wieku 33 lat (7 lat kapłaństwa) zmarł ks. Jarosław Grabka, wikariusz parafii w Libiszowie.

Urodził się 12 marca 1987 r. w Skarżysku Kamiennej, ale pochodził z Suchedniowa. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 2013 r. w katedrze Opieki NMP w Radomiu. Swoją posługę duszpasterską rozpoczął w parafii Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą, następnie pracował w parafii św. Mikołaja w Jedlni, a ostatnio w parafii sw. Mikołaja w Libiszowie. Był zaangażowany w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, wspólnoty neokatechumenalne oraz duszpasterstwo młodzieży.