Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Doroczny odpust ku czci św. Kazimierza, patrona Radomia i diecezji radomskiej

czwartek, 04 marca 2021 13:42 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Biskup radomski Marek Solarczyk przewodniczył mszy świętej w bazylice mniejszej pod wezwaniem świętego Kazimierza w Radomiu. 4 marca obchodzony jest doroczny odpust ku czci św. Kazimierza, patrona Radomia i diecezji radomskiej. W tym roku mija 540 lat od przybycia świętego Kazimierza do Radomia, skąd przez dwa lata w imieniu ojca, króla Kazimierza IV Jagiellończyka, rządził krajem.

W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Henryk Tomasik i Piotr Turzyński. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, sekretarz Miasta Radomia Michał Michalski, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki, Sławomir Adamiec i dwójka radnych miejskich: Adam Bocheński oraz Kazimierz Staszewski.

Wiernych przywitał proboszcz parafii św. Kazimierza ks. Grzegorz Senderski. - Radość i wesele wypełniają nasze serca w dniu przypadających dzisiaj imienin św. Kazimierza, patrona miasta i diecezji radomskiej – powiedział ks. Senderski.

W homilii bp Solarczyk przywołał postać świętego Kazimierza jako wyjątkowego świadka modlitwy. - Kiedy przywołujemy tajemnicę jego modlitwy, szczególnie tej, która tak wyjątkowo wiązała go z Maryją, to uświadamiamy sobie i prosimy: św. Kazimierzu naucz nas, pomóż nam, aby rzeczywiście każdy dzień naszego życia był związany z oddawaniem chwały Bogu – modlił się ksiądz biskup.

- Szczególnie tu w Radomiu, kiedy tak wyjątkowym znakiem pewnych tajemnic życia świętego Kazimierza jest klucz, który kieruje nasze myśli do świątyni, dzisiaj jest wielkim wołaniem i prośbą do świętego: mamy kościoły, nie musimy szukać kluczy, bo one są otwarte, pozwól nam i spraw, aby te klucze do naszego serca i duszy zawsze pasowały i otwierały nas, na to wszystko co Boże – zachęcał dalej ordynariusz radomski.

W dalszej części homilii bp Marek Solarczyk zawierzył św. Kazimierzowi parafie, miasto i diecezję. - Chroń nas i wpieraj oraz bądź orędownikiem u Pana tego wszystkiego, co sprawi, że my będziemy potrafili przyjąć i przeżyć tajemnicę obecności Boga, Jego życia, Jego mocy i Jego miłości – modlił się biskup radomski.

Na koniec liturgii bp Solarczyk skierował słowa od osób rządzących. - Niech święty będzie orędownikiem dla was drogie osoby sprawujące władzę, samorządowców na różnych szczeblach i służącym dobru naszej ojczyzny na wielu odpowiedzialnych stanowiskach w parlamencie i rządzie – życzył biskup Solarczyk.

Dla wiernych św. Kazimierz jest wzorem do naśladowania:

Św. Kazimierz był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w 3 października 1458 r. w Krakowie jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki z Habsburgów. Według tradycji król miał ufundować po jego narodzinach kościół św. Katarzyny w Radomiu. Rodzina często mieszkała na radomskim zamku, gdyż miasto było bardziej centralnie położone niż Kraków czy Wilno. Królewicz Kazimierz często przebywał z rodziną w Radomiu w czasie świąt Bożego Narodzenia. Na przełomie 1466 i 1467 roku rodzina królewska schroniła się przed "morowym powietrzem" w pobliskim zamku myśliwskim w Kozienicach - w samym sercu Puszczy Kozienickiej. W latach 1481-83 królewicz Kazimierz przebywał na radomskim zamku jako namiestnik królewski rządził krajem. Dał się wtedy poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, który traktował miłość bliźniego jako ofiarną służbę. Był gorliwym czcicielem Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Mając zaledwie 25 lat zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie, a pochowany został w Wilnie.

Od 1983 roku św. Kazimierz jest patronem miasta Radomia, zaś od 1992 roku jest również patronem diecezji radomskiej. Od 1994 r. uroczystości patrona miasta i diecezji obchodzone są w patronalnym kościele św. Kazimierza w Radomiu, który w 2003 został wyróżniony przez Jana Pawła II tytułem bazyliki mniejszej. W 2002 w Radomiu odbyły się uroczystości jubileuszowe 400. rocznicy kanonizacji św. Kazimierza.