Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Zmarli kapłani Diecezji Radomskiej

środa, 02 listopada 2022 06:55 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

2 listopada, w Dzień zaduszny wspominamy kapłanów z diecezji radomskiej, którzy odeszli do Domu Pana w ciągu minionego roku.

2 listopada wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba". Przypominamy ludzi Kościoła radomskiego, którzy w ostatnich miesiącach odeszli do Domu Ojca.

Styczeń

Ks. Mirosław Rudnicki zmarł 13 stycznia. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Ofiar Firleja w Radomiu.

Ks. Mirosław Rudnicki urodził się 2 sierpnia 1956 r. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1985 r. Pracował jako wikariusz w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Kuczkach oraz w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu. W 1998 roku został mianowany przez ks. bpa Edwarda Materskiego proboszczem nowo utworzonej parafii Zesłania Ducha Świętego w Radomiu.

Ks. Wiktor Bąk zmarł 20 stycznia. Został pochowany w Orońsku.

Ks. Wiktor Bąk urodził się 4 lipca 1950 roku w Guzowie (parafia Orońsko). Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1983 roku w Sandomierzu. Jako wikariusz pracował w dwóch parafiach na terenie obecnej diecezji sandomierskiej: Ostrowiec Świętokrzyski (św. Michała Archanioła) oraz Dwikozy. Na terenie diecezji radomskiej był wikariuszem w parafiach: Bliżyn, Mniszek, Suchedniów, Końskie (Chrystusa Odkupiciela) oraz Radom (św. Jana Chrzciciela). Od 1997 r. do 2019 roku był proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Hucie - Budkach. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w domu rodzinnym na terenie parafii Orońsko.

Ks. Jacek Panek zmarł 27 stycznia. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Warszawskiej w Radomiu,

Marzec

Bp Adam Odzimek zmarł 13 marca. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Bp Adam Odzimek urodził się 7 października 1944 r. w Radomiu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Syrokomli w Radomiu wstąpił w 1962 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Jego formacja seminaryjna została przerwana na dwa lata z powodu odbycia służby wojskowej Gubinie i Opolu. Był to element represji władz państwowych wobec Kościoła w Polsce.

Święcenia kapłańskie przyjął w sandomierskiej katedrze z rąk Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego 31 maja 1969 roku. Następnie podejmował posługę kolejno w następujących parafiach: Bardzice, Szewna, Białaczów i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej.

W roku 1972 został skierowany na Katolicki Uniwersytet Lubelski w celu podjęcia studiów specjalistycznych. Ukończył je w 1976 r. uzyskując magisterium i licencjat z teologii biblijnej. W miesiącach wakacyjnych pełnił funkcje wikariusza substytuta w parafii Skotniki Koneckie (1973 r.) i w Modliborzycach (1976 r.).

Z kolei 24 czerwca 1978 r. obronił pracę doktorską na temat "Hellenistyczna i judaistyczna literatura o męczennikach a Łukaszowy opis męki Jezusa". Zaraz potem otrzymał nominację na wykładowcę Nowego Testamentu w sandomierskim seminarium duchownym. Licencjat z nauk biblijnych uzyskał na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie studiował w latach 1980-1983. Po powrocie z Rzymu 1 lutego 1984 r. przyjął nominację na wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz opiekuna biblioteki seminaryjnej. W latach osiemdziesiątych zainicjował w Radomiu spotkania biblijne, które odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia.

3 kwietnia 1985 r. święty Jan Paweł II mianował ks. dr Adama Odzimka biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej, w której w latach 1985-1992 pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji. Sakrę biskupią otrzymał 12 maja 1985 r. z rąk kard. Józefa Glempa w konkatedrze radomskiej. Były to pierwsze święcenia biskupie w Radomiu. Bp Odzimek wspominał, że w dniu święceń biskupich nad głowami wiernych dostrzegł na placu przed świątynią olbrzymi napis „Byłeś z nami, jesteśmy z Tobą”. - Te słowa towarzyszyły mi wówczas, jak również były obecne przez następne lata mojej posługi biskupiej. Mówią też o dalszej posłudze, jaką Bóg mi daje. Biskupi Henrykowi i Piotrowi, siostrom zakonnym, alumnom i wspólnotom parafialnym, które odwiedzam, w tym trudnym czasie dla wiary, Kościoła chcę powiedzieć - cieszę się Wami, że jesteście tymi, którzy kochacie Chrystusa i Kościół święty – powiedział w maju 2020 roku biskup Adam Odzimek.

25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i wikariuszem generalnym diecezji. Od 1 września 1992 r. był wykładowcą Nowego Testamentu w radomskim seminarium duchownym, a w latach 2001-2013 wykładał na Wydziale Teologicznym, Instytut Teologiczny w Radomiu, USKW w Warszawie.

Zawołaniem biskupim księdza biskupa Adama Odzimka są słowa: „Ne deficiant fides caritasque” – „Aby wiara i miłość były mocne”.

Czerwiec

Ks. Krzysztof Będkowski zmarł 30 czerwca. Pochowany w Białaczowie.

Ks. Krzysztof Będkowski urodził się 13 października 1958 r. w Wąglanach (parafia Białaczów). Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1984 roku w Radomiu. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Pawłów k. Starachowic, Sandomierz – św. Józefa, Starachowice – NMP Królowej Polski, Tomaszów Mazowiecki – św. Jadwigi Królowej, Białobrzegi Radomskie. Jako proboszcz pracował w Dziurowie oraz w Sorbinie. Był pracownikiem Biblioteki WSD w Radomiu, a od 2017 mieszkał w Domu Księży Emerytów w Radomiu.

Lipiec

Ks. kan. Józef Jarosz zmarł 10 lipca. Pochowany w Cerekwi.

Ks. kan. Józef Jarosz urodził się 13 września 1947 roku w Kozinkach. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1973 roku w Sandomierzu. Jako wikariusz pracował w parafiach: Kuczki, Ćmielów, Białaczów, Zwoleń – Podwyższenia Krzyża Świętego, Góra Puławska. Był proboszczem w parafiach: Zarzecze, Radom – Świętej Rodziny oraz Małęczyn.

o. Bernard Sieciarz OCist zmarł 20 lipca. Pochowany w Wąchocku.

O. Bernard zmarł w 84. roku życia, 62. roku życia zakonnego, 55. roku kapłaństwa. W opactwie pełnił między innymi funkcję ekonoma. Posługiwał również w naszej filii w Sulejowie. Zmarł w klasztorze w Wąchocku, w obecności współbraci, opatrzony świętymi sakramentami. Prosimy o modlitwę w intencji zmarłego.

Sierpień

Ks. prał. Kazimierz Szary zmarł 21 sierpnia. Pochowany w Cerekiewi.

Ks. prał. Kazimierz Szary urodził się 29 czerwca 1934 roku w Sławnie k. Radomia.

Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1958 roku w Sandomierzu. Jako wikariusz pracował w parafiach: Olbierzowice, Sienno, Jedlnia-Letnisko, Opoczno – św. Bartłomieja, Radom – św. Jana Chrzciciela. Był proboszczem w parafii w Aleksandrowie, Stromcu oraz Zwoleniu – Podwyższenia Krzyża Świętego. W latach 2005-2009 był rektorem kościoła św. Józefa w Kozienicach. W 2009 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów.

Ks. Wacław Sztandera zmarł 28 sierpnia. Pochowany w Pilczycy.

Ks. Wacław Sztandera urodził się 25 lipca 1945 roku w Olszówce. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1972 roku w Sandomierzu. Jako wikariusz pracował w parafiach: Goźlice, Odrzywół, Krynki, Drzewica, Iwaniska, Świerże Górne, Krępa Kościelna. Był proboszczem w parafii w Kończycach, Pawłowicach n. Wisłą oraz w Wójcinie.

Wrzesień

Ks. prał. Mieczysław Deka zmarł 24 września. Pochowany w Opocznie.

Ks. prał. Mieczysław Deka urodził się 13 stycznia 1938 roku w Opocznie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1967 roku w Sandomierzu. Jako wikariusz pracował w parafiach: Koniemłoty, Niekłań, Opatów, Radom – Opieki NMP. Był proboszczem w parafiach: w Koniemłotach, Wrzosie oraz w Starachowicach – Niepokalanego Poczęcia NMP.

Październik

Ks. Jan Drewniak COr zmarł 17 października. Pochowany w Studziannie.

Ks. Jan Drewniak urodził się 12 września 1927 roku w Jutrosinie w powiecie rawickim. W maju 1945 roku rozpoczął naukę w Miejskim Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum w Gostyniu, mieszkając w konwikcie Księży Filipinów na Świętej Górze. W maju 1948 roku zdał maturę i 1 lipca 1948 r. został przyjęty do Zgromadzenia Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu, a następnie rozpoczął studium filozoficzno- teologiczne w Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia Kapłańskie otrzymał 3 maja 1953 roku. W latach 1977-1992 był proboszczem w parafii św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie. Ks. Jan Drewniak był seniorem Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce.

Listopad

Ks. kan. Stanisław Traczyński zmarł 1 listopada. Pochowany w Siennie.

Ks. kanonik Stanisław Traczyński urodził się 8 maja 1951 roku w Woli Sienneńskiej, święcenia kapłańskie przyjąl w kościele w Siennie 5 czerwca 1976 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Bedlno, Świerże Górne, Borkowice i Starachowice (Wszystkich Świętych). 8 lipca 1993 roku bp Edward Materski mianował go proboszczem parafii św. Jana Nepomucena w Przysusze, w latach 1993 - 2011 był dziekanem dekanatu przysuskiego, pełnił funkcję kapelana Powiatowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji w Przysusze. Ks. kan. Sylwester Szefliński zmarł 9 listopada. Pochowany w Koninie,

Ks. kan. Eugeniusz Frączyk zmarł 25 listopada. Pochowany w Lisowie.

Ks. Eugeniusz Frączyk urodził się 8 września 1938 roku w Bartodziejach. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1962 roku w Sandomierzu. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Lipsko, Chobrzany, Przedbórz, Kozienice (Świętego Krzyża), Skarżysko-Kamienna (św. Józefa), Ostrowiec Świętokrzyski (NMP Saletyńskiej), Białobrzegi Radomskie, Radom (NSJ). Jako proboszcz duszpasterzował w parafii Gniewoszów (1981-1998) i Lipsko (1998-2013), gdzie pełnił funkcję dziekana dekanatu lipskiego. Po przejściu na emeryturę w lipcu 2013 roku mieszkał w Domu Księży Seniorów w Radomiu.

Ks. kan. Stanisław Leśko zmarł 28 listopada. Pochowany w Stąporkowie.

Ks. kan. Stanisław Leśko urodził się 24 października 1935 roku w Gdyni. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1959 roku w Sandomierzu. Jako wikariusz pracował w parafiach: Ćmielów, Sandomierz – św. Józefa, Garbatka Letnisko, Jastrząb, Zwoleń – Podwyższenia Krzyża Świętego, Starachowice – Świętej Trójcy. Od 1975 do 1982 roku był proboszczem parafii Wszechświęte, a następnie od 1982 do 2010 roku duszpasterzował w parafii Wniebowzięcia NMP w Stąporkowie. Po osiągnięciu wieku kanonicznego przeszedł na emeryturę.

Grudzień

Dk. Karol Dobrasiewicz zmarł 7 grudnia. Pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Zanim wstąpił do seminarium był wolontariuszem w Centrum Młodzieży Arka w Radomiu. Następnie ukończył studia na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. W 2019 roku przyjął święcenia diakonatu, których w radomskiej katedrze udzielił biskup Piotr Turzyński. W czasie formacji w seminarium duchownym współorganizował Szkołę Lektora dla ministrantów. Pomagał również w organizacji rekolekcji powołaniowych w seminarium duchownym w Radomiu. Pochodził z parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Karol Dobrasiewicz zginął w wypadku samochodowym, do którego doszło wieczorem, 6 grudnia na drodze krajowej 42 w Parszowie koło Wąchocka.