Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W Radomiu rozpoczęto cykl wydarzeń "Spotkanie u McGivney’a"

niedziela, 05 listopada 2023 16:14 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, którzy zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów, była wydarzeniem bezprecedensowym w historii Kościoła - mówił Cezary Boryszewski. Wygłosił on konferencję: "Rodzina Ulmów i święty płód. Liberalny świat tego nie zrozumie" w czasie inauguracji wydarzenia pod nazwą "Spotkanie u McGivney’a", którego organizatorami są Rycerze Kolumba, działający przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu.

Cezary Boryszewski jest studentem filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, członkiem portalu klubjagiellonski.pl oraz autorem Stacji7. Prelegent zwrócił uwagę, że do ważności chrztu zamordowanego w łonie matki dziecka wystarczyło pragnienie i wola rodziców.

- To rodzice „chcą” za dziecko. To oni niejako przyjmują łaskę wiary za swojego potomka. Ulmowie chcieli więc męczeństwa tak jakby „w imieniu dziecka” - mówił prelegent. Jego zdaniem takie ujęcie sprawy jest „kamieniem” obrazy dla współczesnego człowieka, w swym myśleniu ukształtowanego przez liberalizm. Wszakże prawo do autonomii, decydowania o sobie oraz „świadomy wybór” zdają się być współcześnie czymś w rodzaju niepodważalnych dogmatów. Nakazem moralnym, który musi być bezwzględnie przestrzegany. W tym punkcie wychodzi na jaw owo nieoczywiste podglebie całej sprawy, którego beatyfikacja Ulmów jest radykalnym przykładem. To tutaj ujawnia się różnica pomiędzy antropologią katolicką a antropologią liberalną; pomiędzy liberalną socjologią a wizją społeczeństwa, którą wyznaje Kościół – mówił Cezary Boryszewski.

Maciej Zwierzyński, jeden z organizatorów "Spotkań u McGivney’a" powiedział, że są one otwarte dla wszystkich mężczyzn. - To nowa inicjatywa Rycerzy Kolumba. Chcemy w męskim gronie rozmawiać o wierze. Raz w miesiącu będziemy zapraszać specjalistów z różnych dziedzin i w ten sposób będziemy się formować. To kolejna forma pogłębiania naszej wiary – powiedział Maciej Zwierzyński.

Podobnego zdania jest również ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Radomiu, kapelan rady Rycerzy Kolumba 14004. - Tak jak wcześniej modliliśmy się na różańcu w intencji Radomia, tak teraz chcemy mężczyzn zapraszamy do stałej formacji. "Spotkanie u McGivney’a" to jedna z tych form, które mają pogłębiać wiarę mężczyzn. Takie spotkania pokazują, że mężczyźni nie są sami, ale w męskiej wspólnocie mogą budować mocne fundamenty swoich rodzin – powiedział ks. Lenartowicz.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków.