Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Cudowny obraz powrócił na swoje miejsce

środa, 15 listopada 2023 19:10 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Radomskiej ze Starej Błotnicy, po kilkumiesięcznej nieobecności, powrócił na swoje miejsce. W tym czasie wizerunek maryjny był poddany konserwacji w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mszy świętej 15 listopada przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk.

- Dzisiaj cała nasza wspólnota parafialna, przy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, doznaje wielkiej pociechy, bowiem po wielu miesiącach nieobecności powróciła do nas Pani Ziemi Radomskiej. Dziękujemy Bogu za ten przedziwny dar Jego miłości. Ufamy, że tak jak przez wiele wieków, tak i dla nas oraz przyszłych pokoleń, Matka Boża pozostanie znakiem pociechy i niezawodnej nadziei – mówili przedstawiciele błotnickiej parafii witając biskupa Marka Solarczyka.

Bp Marek Solarczyk na wstępie Eucharystii powiedział, że dzisiaj nasze serca przepełnia radość i wdzięczność. Skierował również słowa podziękowania dla osób, które przyczyniły się do odnowienia cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia.

- Nasze serca wypełnia nadzieja i ufność, wypełnia to wielkie wołanie, aby Jej obecność była źródłem tego wszystkiego, co pomoże nam wytrwać przy tym co od Boga. Wypełnić, to co On nam zawierza i dzielić się i doprowadzić innych do tych darów i tych tajemnic, które przeżywamy dzisiaj i prowadzą nas ku wieczności – powiedział biskup radomski.

- Jesteśmy przy Maryi, naszej Matce. Ona do każdego mówi: nie daj się przekonać, że nie masz miejsca dla Boga w sercu. Nie pozwól sobie i innym wejść na drogę, aby zatracić tę wrażliwość. Chcemy wierzyć, że mamy miejsce u Boga. Jesteś naszą Matką. Nie pozwolimy sobie odebrać wiary – mówił dalej w homilii biskup Marek Solarczyk.

Ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków wyjaśnił, że obraz przez kilka miesięcy przebywał w Krakowie, gdzie został przebadany przez specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych. - Obraz jesienią 2022 roku został przewieziony na badania, gdzie poznaliśmy stan zachowania. Dzisiaj obraz jest w dobrym stanie. Ale musieliśmy pewne rzeczy poprawić, przemalować czy usunąć. Poprawiono estetykę odnoszącą się do Hodegetrii średniowiecznych, które nie były zachowane. Tu chodzi bardziej o tło. Uzupełniono złocenia i srebrzenia, wykonano drobne naprawy. Do tej pory sądzono, że pod obecnym wizerunkiem mógł znajdować się starszy. Badania to jednak wykluczyły. Dzisiaj mamy przez sobą wizerunek pochodzący z ok. 1490 roku – powiedział ks. Michał Krawczyk.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia to wizerunek typu bizantyjskiej Hodegetrii, odmiana nazywana Peribleptos, powstały w kręgu szkoły włoskiej. Czczony jest do dziś pod tytułami Matka Boska Błotnicka, Pani i Królowa Ziemi Radomskiej, Matka Boża Pocieszenia. W 1868 r. nałożono na obraz srebrne sukienki, a bp Józef Michał Juszyński nakazał przenieść obraz z bocznej kaplicy do nawy głównej, gdyż napływ pątników wskazywał na żywy kult. Bp Jan Kanty Lorek ogłosił 25 lutego 1963 r. kościół w Błotnicy sanktuarium maryjnym diecezji sandomierskiej. Dzięki staraniom bp. Piotra Gołębiowskiego papież Paweł VI zezwolił na koronację obrazu. 21 sierpnia 1977 roku miała miejsce uroczysta koronacja.

8 września 2000 r. do Starej Błotnicy przybyli ojcowie Paulini. Zakonnikom z Jasnej Góry posługę w parafii i sanktuarium powierzył bp Jan Chrapek.