Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

Wystawy

Radość tworzenia ludowego rzeźbiarza

poniedziałek, 15 kwietnia 2024 06:41 / Autor: Wojciech Sałek
foto:Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystawę rzeźbiarza i malarza ludowego ze wsi Pęcław Eugeniusza Węgiełka "Radość tworzenia". Na wystawę składają się rzeźby i obrazy z kolekcji artysty i od wielu prywatnych kolekcjonerów. Można ją oglądać w wareckim muzeum do 02 czerwca 2024 r.

Wystawa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest pierwszą tak dużą prezentacją twórczości Eugeniusza Węgiełka. Na wystawie znalazło się ponad 230 prac stworzonych przez Eugeniusza Węgiełka na przestrzeni ponad 40 lat. Jego twórczość obejmuje niezliczoną ilość rzeźb i obrazów o tematyce sakralnej i biblijnej: Madonn z Dzieciątkiem, Chrystusów Frasobliwych, postaci świętych, szopek, aniołów, a także świeckiej: pejzaży, wiejskich muzykantów, niezwykle barwnych ptaków, kotów czy koników. I to wszystko co prezentowane jest w muzeum, uzupełnione zostało tablicami z wierszami ks. Jana Twardowskiego

Dlaczego muzeum zaprosiło Eugeniusza Węgiełka, aby stworzyć wystawę "Radość tworzenia", jakie jest zainteresowanie wydarzeniem, czy powstanie katalog z pracami artysty prezentowanymi na wystawie - o tym m.in. opowiedziała na Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak, kuratorka wystawy, z którą rozmawiał Wojtek Sałek:

Eugeniusz Węgiełek – rzeźbiarz i malarz ludowy ze wsi Pęcław (między Górą Kalwarią a Warką, pow. piaseczyński). Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 1980 roku. Rzeźbi w drewnie i maluje, zachęcony przed laty przez artystę rzeźbiarza Stefana Lisowskiego (1928-2010).

Przez ponad 40 lat stworzył niezliczoną ilość rzeźb o tematyce sakralnej: Madonn z Dzieciątkiem, Chrystusów Frasobliwych, postaci świętych, szopek, aniołów, ale także wiejskich muzykantów, niezwykle barwnych ptaków, kotów czy koników.

Maluje sielskie pejzaże i sceny biblijne. Jest zafascynowany pięknem przyrody i otaczającego go krajobrazu, wiejskimi zwyczajami i tradycjami. W swojej twórczości ukazuje barwny, zanikający i niepowtarzalny obraz polskiej wsi, a także radość ilustrowania świata.

Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i Grupy Communio Graphis w Górze Kalwarii. Od lat chętnie bierze udział w wielu konkursach na rzeźby ludowe, w Polsce i za granicą. Często jest nagradzany.
Wystawa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest pierwszą tak dużą prezentacją twórczości Eugeniusza Węgiełka, na którą składają się rzeźby i obrazy z kolekcji artysty oraz od wielu prywatnych kolekcjonerów.

Więcej na stronie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Foto: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce