Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

Radomskie

Jedlnia - "Wieś z historią"

wtorek, 19 marca 2024 18:06 / Autor: Milena Brzyska
Powiatowy Instytut Kultury
Milena Brzyska

Powiatowy Instytut Kultury zaprasza w środę, 20 marca do Jedlni na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Retrospekcje. Powiat Radomski". Początek o godz. 11. 

Już 20 marca o godz. 11 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlni odbędzie się kolejne spotkanie z serii „Retrospekcje. Powiat Radomski” zatytułowane „Wieś z historią”. W trakcie wydarzenia będzie mowa o ks. Gackim i bogatej historii Jedlni, zaprezentowana zostanie też Izba Pamięci ks. Gackiego znajdującą się przy parafii w Jedlni. Wstęp wolny.

Data spotkania – 20 marca – nie jest przypadkowa. W tym dniu, w 1805 r., w Pęzach (Podlaskie) na świat przyszedł Józef Gacki – przyszły kapłan, gorący patriota, uczestnik powstania listopadowego i styczniowego, regionalista i historyk. W 1837 r. ks. Gacki rozpoczął pracę w parafii w Jedlni i pozostał tu do śmierci, działając wytrwale na rzecz lokalnej społeczności i dla Ojczyzny. Zmarł w 1876 r. i zgodnie ze swym życzeniem został pochowany w Jedlni, obok mogiły powstańców styczniowych poległych podczas bitwy w pobliskich Jaśćcach.

Monografie benedyktyńskich klasztorów na Łysej Górze i Sieciechowie, radomskiego kościoła farnego, opisy Iłży – to tylko niektóre z książek historycznych z bogatego dorobku ks. Gackiego. Oczywiście nie zabrakło pracy o ukochanej wsi – „Jedlnia, w niej kościół i akta obelnego prawa”, gdzie kapłan zamieścił dane o historii, gospodarce, kulturze, obyczajach okolicy.

Książki są dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlni, która od 2012 r. nosi imię ks. Gackiego. 

“Retrospekcje. Powiat Radomski” to cykl spotkań organizowanych przez Powiatowy Instytut Kultury mających na celu popularyzację historii, zwyczajów i tradycji miejscowości na terenie Powiatu Radomskiego. 

Patronat honorowy nad cyklem „Retrospekcje. Powiat Radomski” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

Współorganizatorem wydarzenia 20 marca jest Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni.