Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

Radomskie

Stowarzyszenie Jedlnia Społecznikiem Roku 2023

środa, 10 kwietnia 2024 15:20 / Autor: Milena Brzyska
Milena Brzyska

Stowarzyszenie Jedlnia otrzymało nagrodę Społecznik Roku Powiatu Radomskiego 2023 w kategorii Organizacji Pozarządowej. W ramach konkursu wpłynęło 91 zgłoszeń z 13 gmin Powiatu Radomskiego.

Nagrody wręczano w różnych kategoriach indywidualnych i grupowych. W kategorii Organizacja Pozarządowa nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Jedlnia.

- Większość naszych działań to są działania cykliczne, realizowane co roku. Są one związane z obchodami rocznic historycznych. W ubiegłym roku odbył się Festyn Historyczny “Przeciw Niepamięci” z okazji 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, a wisienką na torcie było odsłonięcie historycznego muralu, które odbyło się 11 listopada 2023 roku – podkreśla Anna Winiarska, wiceprezes Stowarzyszenia Jedlnia.

Pomysłodawcą i inicjatorem Stowarzyszenia Jedlnia jest ks. Janusz Smerda, proboszcz parafii św. Mikołaja w Jedlni: - Przyszedłem do parafii w lipcu 2006 roku, w październiku była peregrynacja obrazu Matki Bożej, która nas wtedy zjednoczyła, poznałem wiernych i już w grudniu powstał pomysł, żeby powstało Stowarzyszenie Jedlnia – mówi ks. Janusz Smerda. Dodaje też: - Byliśmy pierwszym stowarzyszeniem w gminie. Uczyliśmy się, przełamywaliśmy pewne bariery, pytaliśmy, jak to zrobić. Jedlnia ma bardzo bogatą historię i my ją odkrywamy.

O najbliższych planach Stowarzyszenia Jedlnia mówi jego skarbnik, Teresa Mróz:- 22 czerwca planujemy zorganizować piknik historyczny związany z 80-tą rocznicą Akcji “Burza”, w trakcie którego chcemy krzewić postawy patriotyczne i upowszechniać wiedzę historyczną. Ponadto chcemy wybudować Tablicę Pamięci poświęconą poległym i pomordowanym mieszkańcom parafii św. Mikołaja w Jedlni.

Cała rozmowa z Anną Winiarską, wiceprezesem Stowarzyszenia Jedlnia, Teresą Mróz, skarbnikiem Stowarzyszenia oraz ks. Januszem Smerdą, proboszczem parafii św. Mikołaja w Jedlni do odsłuchania poniżej:

Stowarzyszenie Jedlnia powołane zostało w grudniu 2006 roku, a osobowość prawną uzyskało 13 marca 2007 roku. Celem jego działalności jest ochrona dziedzictwa historycznego i kulturalnego regionu oraz działania na rzecz wsparcia lokalnej społeczności. Od momentu powstania Stowarzyszenie organizuje obchody ważnych rocznic państwowych, podejmuje działania integracyjne oraz inicjuje coroczne Festyny Historyczne „Przeciw Niepamięci” poświęcone wydarzeniom związanym z regionem. W ramach projektu „By pamięć trwała” powstała w Jedlni „Izba Pamięci Księży Tadeusza i Józefa Gackich”. Równolegle jest wydawane pismo „Nasza Jedlnia” oraz reprinty publikacji związanych z historią parafii i regionu ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości w tej części Puszczy Kozienickiej. Festyny, coroczny Rodzinny Rajd Rowerowy do Kapliczki św. Franciszka, uroczystości upamiętniające wydarzenia historyczne są organizowane przy wsparciu innych, działających w tej części gminy zespołów artystycznych i stowarzyszeń.