Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Królowa Aniołów - odpust Porcjunkuli              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Iłża
Dziś jest: Poniedziałek, 02 sierpnia 2021

Audycje Radiowe

Oddadzą cześć Niezłomnym, którzy walczyli pod Zwoleniem

sobota, 12 czerwca 2021 10:45 / Autor: Kamil Zapora
kadr z filmu "Zagończyk"
Kamil Zapora

Już jutro w Zwoleniu obchodzona będzie 75. rocznica bitwy stoczonej przez partyzantów „Zagończyka” z żołnierzami Armii Czerwonej. Zachęcamy do zapoznania się z tłem historycznym tamtych wydarzeń oraz programem jutrzejszych obchodów.

15 czerwca 1946 roku doszło do zbrojnego starcia między partyzantami antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji a żołnierzami Armii Czerwonej. Podkomendni Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” planowali rozbicie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kozienicach. Liczące ponad stu partyzantów zgrupowanie zorganizowało w Podgórze koło Zwolenia zasadzkę i rekwirowało samochody wojskowe. O dalszym przebiegu potyczki i losach niezłomnych opowiadają prof. Marek Wierzbicki z IPN i reżyser filmów historycznych Przemysław Bednarczyk:

W programie niedzielnych obchodów znalazły się między innymi: pokaz malowania piaskiem „Bitwa pod Zwoleniem” w wykonaniu Galitsyna Art. Group, koncert „W hołdzie wolności” z udziałem Andrzeja Jagodzińskiego i innych znakomitych muzyków, wystawy i prelekcje historyczne.

Na plakacie poniżej znajdziecie dokładny harmonogram.