Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

Bilans Dnia

Piotrówka ma być zielonymi płucami Radomia

wtorek, 28 września 2021 17:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Władze Radomia pracują nad koncepcją zagospodarowania Piotrówki, która pozostaje niezabudowana od XIV wieku. To jedyne takie miejsce w Europie, które znajduje się granicach administracyjnych miasta. Rozmawialiśmy o tym z Jerzym Zawodnikiem, który był gościem Bilansu Dnia.

Zadanie jest dzisiaj koniecznością, bowiem obszary zielone Radomia zajmują około 1400 hektarów, co stanowi 8% powierzchni miasta. Z tej liczby 700 hektarów to lasy, które w większości znajdują się prywatnych rękach. Dlatego też Miejska Pracownia Urbanistyczna pracuje nad koncepcją zagospodarowania terenu Piotrówki, gdzie znajduje się grodzisko a wokół niego rozciągają się łąki.

- Z nadzieją patrzymy na nową perspektywę unijną, gdzie będzie można pozyskać duże środki na ekologiczne przedsięwzięcia. Mamy pomysł, by zagospodarować obecny teren Piotrówki. To wciąż nieodkryty teren dla mieszkańców, dlatego my/slimy o stworzeniu parku kulturowego Stary Radom, który będzie łączył pełnił funkcję rekreacyjno-przyrodniczą i historyczną. Piotrówka ma być połączona zielonymi szlakami komunikacyjnymi z bulwarami nad Mleczną. Najważniejszym wyzwaniem będą jednak kwestie własnościowe – mówił Jerzy Zawodnik, który był gościem Bilansu Dnia.

Czy będzie to drugi Biskupin? - dopytywaliśmy dalej Jerzego Zawodnika. - Pracujemy nad tym. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Dlaczego nie drugi Biskupin? - powiedział wiceprezydent Radomia, z którym rozmawiał Radosław Mizera: