Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024

Audycje Radiowe

Ważny jubileusz sanktuarium w Wysokim Kole

czwartek, 04 lipca 2024 18:45 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Podążając szlakiem zabytkowych kościołów diecezji radomskiej, odwiedziliśmy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. W tym roku mija 50 lat od pierwszej koronacji cudownego obrazu i 340 lat jego obecności w świątyni.

Budowa kościoła w Wysokim Kole rozpoczął kasztelan sandomierski i starosta zwoleński Stanisław Witowski w roku 1637. Kontynuował ją kanclerz koronny Jan Wielopolski, fundując również klasztor dla zakonników św. Dominika, których sprowadził tu w roku 1682. W prawej nawie świątyni, „na piętrze” znajduje się kaplica Matki Bożej z Jej intronizowanym w lipcu 1684 roku obrazem.

Historia Cudownego Obrazu Matki Bożej Wysokolskiej nie jest dokładnie znana. Z odnalezionych przez ks. Leona Figarskiego dokumentów klasztornych wynika, że ikona miała być podarowana cześnikowej czerwonogrodzkiej Mariannie Kalinowskiej przez cara moskiewskiego jako wyraz pocieszenia po śmierci męża. Po powrocie do Polski Kalinowska ofiarowała obraz swojemu krewnemu Antoniemu Bębnowskiemu – rycerzowi Króla Jana III Sobieskiego, który umieścił go w swoim majątku w Zarudziu koło Zamościa. Po powrocie z wyprawy wiedeńskiej, wypełniając wolę Maryi, która mu się ukazała we śnie i prosiła: „zawieź mnie i oddaj do pustego kościoła w Wysokim Kole”, przekazuje obraz dominikanom.

Wkrótce obraz zasłynął różnymi łaskami. Kronikarz klasztorny notuje wiele cudów przypisywanych wstawiennictwu Maryi. O rozwoju kultu „Madonny z różą” świadczą wota: od złotych koron i srebrnych „sukienek” , przez tabliczki, gwiazdy, serca, krzyże, obrączki.

18 sierpnia 1974 r. Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński w asyście kilkunastu biskupów i ponad stutysięcznej rzeszy pielgrzymów dokonał aktu koronacji Obrazu papieskimi koronami. Niestety w 2003 r. złodzieje włamali się do świątyni i skradli korony. Te, które są obecnie na obrazie poświęcił papież Jan Paweł II i zostały nałożone 21 sierpnia 2004 r.

W tym roku mija 50 lat od pierwszej koronacji obrazu i 340 lat obecności cudownego obrazu w Wysokim Kole. Z tej okazji, 5 października, przy okazji corocznej pielgrzymki kół żywego różańca, w sanktuarium zorganizowane zostaną oficjalne obchody jubileuszowe, na które już teraz zapraszamy razem z kustoszem sanktuarium ks. Arturem Piaskiem, który był gościem dzisiejszej audycji o zabytkowych kościołach diecezji radomskiej. Zachęcamy do jej wysłuchania: