Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Rafał Chyliński, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 02 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Radomianie 800km na pieszo do Composteli!

poniedziałek, 25 kwietnia 2016 15:05 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Grupa Rycerzy Kolumba z Radomia od prawie miesiąca pielgrzymuje do Santiago de Compostela. W trasę wyruszyli z francuskiego St Jean Pied de Port. Trasa liczy ok. 800 kilometrów. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.

Przewodnikiem duchowym grupy jest ks. Gabriel Marciniak, kapelan Rycerzy Kolumba przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu. Kapłan obchodzi w tym roku 25. rocznicę święceń kapłańskich. - Dlatego to wydarzenie postanowiłem uczcić pieszą pielgrzymką do miejsca świętego - opowiada ks. Marciniak.

Grupa liczy 7 osób. Są to Rycerze Kolumba. Są wśród nich są m.in. strażacy i wojskowi. Przeszli już ponad 700 kilometrów. Do celu wędrówki pozostało 80 km. Pielgrzymi planują dotrzeć do katedry w Santiago de Compostela w najbliższy czwartek. - Przyświeca nam cel religijny. W Hiszpanii jest wiele kościołów, ale wiele z nich jest pozamykanych. Mimo wszystko każdego dnia uczestniczymy we Mszy świętej. Jest czas na modlitwę - mówi ks. Marciniak.

Pątnicy pokonują od 20 do 33 kilometrów dziennie. Początkowo grupa liczyła osiem osób, ale jedna musiała zrezygnować z powodu skręcenia stawu skokowego w hiszpańskim Burgos.  - Do tego pogoda nas nie rozpieszcza. Wiele było dni deszczowych, a mało słońca. Generalnie Hiszpania przywitała nas dosyć chłodną pogodą, dlatego musieliśmy korygować plan marszu - mówi kapelan Rycerzy Kolumba. Pielgrzymi do kraju wrócą 2 maja.

W katedrze w Santiago de Compostela - według przekonań pielgrzymów - znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami.