Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

DIECEZJA RADOMSKA

Modlitwa o kulturę kontaktu

niedziela, 18 września 2016 04:57 / Autor:
fot. mw/rpr

W niedzielę wypada 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W Polsce jest on obchodzony we wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego – 24 stycznia. Biskup Radomski, Henryk Tomasik odniósł się do papieskiego orędzia na ten dzień.

„Warto byłoby, aby także język polityki i dyplomacji dał się zainspirować miłosierdziem, które nigdy nie traktuje niczego jako stracone” - napisał papież w orędziu na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w styczniu tego roku. „Zwracam się szczególnie do tych, którzy mają odpowiedzialność instytucjonalną, polityczną oraz odpowiadają za kształtowanie opinii publicznej, aby zawsze czuwali nad sposobem wypowiadania się względem tych, którzy myślą czy działają inaczej, lub nawet tych, którzy mogą się mylić.

Łatwo ulec pokusie, aby wykorzystać podobne sytuacje i podsycać w ten sposób płomienie nieufności, strachu i nienawiści. Tymczasem potrzebna jest odwaga, aby ukierunkować osoby ku procesom pojednania. To właśnie taka pozytywne i twórcza śmiałość oferuje realne rozwiązania dawnych konfliktów i możliwości osiągnięcia trwałego pokoju. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią [...] Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,7.9)”.

W podobnym tonie, odnosząc do języka polityki, wypowiedział się Biskup Radomski Henryk Tomasik. W cotygodniowej audycji Kwadrans dla Pasterza na antenie Radia Plus Radom pasterz diecezji radomskiej zaapelował do polityków i innych osób życia publicznego o „kulturę słowa, bycia i szacunku”:

Biskup Radomski wskazał, że chrześcijanin nie zawsze musi zgadzać się z poglądami np. osób niewierzących, ale zawsze powinien obdarzać szacunkiem tę osobę. „Umiejętność wczucia się w poglądy, przeżycia i postawę drugiego człowieka, aby łatwiej móc przedstawić swoje racje” - mówił bp Henryk Tomasik.

W swoim liście – kontynuuje Biskup Radomski – Ojciec św. rozróżnia dwa pojęcia: „słuchanie” oraz „wysłuchanie”. - Możemy zauważyć, że Ojciec Św. chce mocno podkreślić kulturę kontaktu – ocenia Biskup Radomski.