Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Złote duszpasterstwo

czwartek, 13 października 2016 07:55 / Autor:

Już od 50 lat studenci w Radomiu mogą formować się w Duszpasterstwie Akademickim. W sobotę odbędą się obchody jubileuszu tej najprężniejszej organizacji studenckiej w Radomiu.

Wszystko zaczęło się od fary i ks. Franciszka Tadeusza Borowskiego. Zaraz po studiach doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim podjął się on organizacji spotkań dla maturzystów, czyli w wielu przypadkach przyszłych studentów. Szybko przyszedł czas na studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej, a w duszpasterstwo studenckie zaangażowali się także ks. Henryk Krzosek i ks. Zdzisław Domagała z parafii św. Jana. W roku 1965 ks. bp Jan Kanty Lorek już oficjalnie mianował  ks. Borowskiego pierwszym w historii Radomia duszpasterzem akademickim. Zaczęły się na dobre spotkania, wyjazdy. Podobne działania prowadzili wikariusze w innych radomskich parafiach, np. ks. Jerzy Banaśkiewicz, czy ks. Stanisław Makarewicz. W końcówce lat siedemdziesiątych do Radomia przybywa znany już duszpasterz akademicki o. Hubert Czuma. Jezuita i nad Mleczną podjął się formacji studentów. Częstokroć było to nie tylko wychowanie religijne, ale i patriotyczne.  Spotkanie studenckie stały się przestrzenią prawdy. Wszak to radomscy studenci zorganizowali w 1981 roku długi i doniosły strajk w WSI, z codzienną Mszą Św. Wspierali ich duszpasterze. Z początkiem lat 90. duszpasterze akademiccy nie łączyli już swoich zadań z obowiązkami wikariuszowskimi na parafii. Pierwsi w tej nowej odsłonie to: ks. Dariusz Karasek i ks. Krzysztof Rusiecki. Wtedy to duszpasterze weszli już otwarcie na uczelnię. Prowadzone były choćby bardzo popularne wykłady z etyki.

Obecnie duszpasterzami akademickimi w Radomiu są: ks. Marek Adamczyk, ks. Artur Chruślak i ks. Mariusz Wilk, który jest już 38. duszpasterzem radomskich studentów. Żacy nie mogą narzekać na brak propozycji. Oczywiście fundamentem jest niedzielna Msza Św., o godz. 20 w katedrze i 20.20 w kościele św. Jadwigi. Prężnie działa Akademicka Wspólnota Jonasza (środa, godz. 19). Studenci korzystają z kursów formacyjnych np. Alfa i Nowe Życie. Nie brakuje też pogłębionej rozrywki jak spotkania filmowe (Akademicki Dyskusyjny Kluby Filmowy - czwartek, godz. 19). Cyklicznie odbywają się spotkania dla kobiet "Całkiem inna - kobieta w blasku Stwórcy". Dużym powodzeniem cieszą się "Relacje ze Śmiechem". Studenci wyjeżdżają co roku na spotkania Taize, tworzą też charakterystyczną grupę pielgrzymkową nr 21 na Jasną Górę. Są wyjazdy wakacyjne i zimowiska. Duszpasterstwo organizuje też kilka razy w roku Weekendowe Kursy Przedmałżeńskie. To DA było zwornikiem przygotowań diecezjalnych do Światowych Dni Młodzieży. - Ludzie szukają dziś wspólnoty. Najbardziej działa to, że mamy w duszpasterstwie wspólnotę, że są ludzie, którzy przychodzą i spotykają się z życzliwością. Dlatego chcemy wzmacniać wspólnotę, dawać formację opartą o Słowo Boże. Wyzwaniem na kolejne lata jest jeszcze większe otwarcie, jeszcze większa obecność - mówi ks. Artur Chruślak.

DA to duszpasterze i studenci, grupa kilkudziesięciu osób. Niektórzy kierują swoje kroki na Górniczą wkrótce po immatrykulacji, inni odnajdują tam swoje miejsce przed obroną pracy licencjackiej czy magisterskiej, jeszcze inni przychodzą już jako absolwenci. Różne etapy, różne osobowości, różne historie. - Poszukiwałam czegoś więcej i to właśnie dało mi Duszpasterstwo Akademickie. Swoją przygodę z DA rozpoczęłam od kursu Alfa. To był taki bardzo mocny start, który pomógł mi też na swoje życie. To był czas przypomnienia sobie dlaczego wierzę i dlaczego warto wierzyć. Duszpasterstwo daje mi duże wsparcie nie tylko w wierze, ale i w relacjach z innymi ludźmi. Rozwija też różne moje umiejętności, które nawet nie wiedziałam, że posiadam. Da przy Górniczej to miejsce, w którym każdy czuje się chciany i ważny - mówiła w Radiu Plus Radom Klaudia Miśkiewicz, która z DA związana jest od ponad 2 lat. Klaudia od uczestnictwa szybko przeszła też do działania. Jest m.in. współorganizatorką cyklicznych spotkań dla kobiet. Już wkrótce odbędzie się spotkanie ze świecką misjonarką Moniką Drążyk.

Sobotnie obchody rozpoczną się Mszą Św. o godz. 10 w radomskiej farze, gdzie wszystko się zaczęło. Przewodniczył jej będzie duszpasterz akademicki w latach 1984 - 1990, ks. abp. Wacław Depo. Następnie uczestnicy przeniosą się do Auli Głównej UTH przy ul. Chrobrego 31. Po poczęstunku odbędzie się Akademia Jubileuszowa. Będzie także czas na okolicznościowe przemówienia. Ostatnią stacją obchodów będzie siedziba Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Górniczej 2.

Rozmawialiśmy z ks. Arturem Chruślakiem oraz Klaudią Miśkiewicz z DA: