Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Utracone dziecko, zyskany święty

czwartek, 13 października 2016 10:48 / Autor:
fot. bazylika w Skarżysku - Kamiennej

Święci są bliżej niż myślimy. Nienarodzone dzieci idą wprost do nieba i są naszymi orędownikami. W sobotę obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego, ale diecezjalne obchody odbędą się w niedzielę i wyjątkowo w Skarżysku - Kamiennej. 

Uroczystości rozpoczną się od Mszy Św. w bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej w intencji rodzin, które utraciły dziecko. Liturgii o godz. 12.30 będzie przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. Podczas Mszy Św. wprowadzone zostaną też relikwie św. Joanny Beretty Molla. To święta, która zdecydowała się urodzić dziecko mimo zagrożenia życia. Dziś jest patronką wszystkich inicjatyw prorodzinnych w diecezji radomskiej. Po Eucharystii o godz. 14 na cmentarzu komunalnym na Łyżwach poświęcony zostanie Grób Dziecka Nienarodzonego.  - Pragniemy być blisko tych rodziców, modlić się z nimi i za nich. Chcemy wspólnie przeżywać prawdę, że ich dzieci są zbawione i orędują za swymi rodzicami w niebie. Zapraszamy wszystkich rodziców, którzy przeżyli śmierć swojego dziecka, niezależnie jak długo żyło - zaprasza biskup radomski Henryk Tomasik.

Do udziału w obchodach zachęca także kustosz skarżyskiego sanktuarium ks. Jerzy Karbownik.

Dzień Dziecka Utraconego został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w latach 80-tych. W Polsce obchodzony jest od 12 lat. Inicjatywa ta jest ciągle aktualna i potrzebna. Każdego roku w Polsce  ok. 50 tys. rodzin traci dziecko. W wyniku poronienia umiera ponad 40 tys. dzieci. Z kolei 2 tys. dzieci rodzi się martwych. 5 tys. kończy życie przed osiągnięciem pełnoletności. To statystyki, za którymi kryje się ogromny ból rodziców. - Jako wspólnota Kościoła chcemy otoczyć te osoby wsparciem duchowym. Bardzo dużo pomógł w tej dziedzinie Benedykt XVI, który bardzo jasno określił, że dzieci, które umrą, niezależnie od okoliczności, idą do Nieba. Te dzieci są już zbawione. Trzeba je traktować jako orędowników swoich rodziców. Jeżeli rodzice tęsknią za tymi dziećmi, nie mogą sobie ze sobą poradzić, to powinni zwracać się do swoich dzieci jako do świętych - mówi diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Sławomir Adamczyk. Duszpasterz przypomina też, że każdy człowiek od poczęcia ma prawo do pochówku. W przypadku dzieci nienarodzonych szpital ma również obowiązek wydania ciała. Następnie należy udać się do ks. proboszcza z aktem zgonu z USC. Pogrzeb jest podobny do pogrzebu dorosłego człowieka, choć kolor szat jest biały. Nie modlimy się bowiem o zbawienie dziecka, gdyż jest ono zbawione, ale w intencji dotkniętych stratą rodziców.

 Dzień Dziecka utraconego to nie pusty gest, ale inicjatywa oczekiwana przez rodziców dzieci utraconych. O stracie dziecka rozmawialiśmy z Justyną Stanik-Rybak.

 

 

 

Diecezjalny duszpasterz rodzin zaprasza rodziców, którzy przeżyli śmierć dziecka do utworzenia grupy wsparcia przy Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin przy ul. Malczewskiego. Należy kontaktować się w tej sprawie codziennie od godz. 9 do 15 pod numerem tel. 48 340 62 35.