Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Józef, Rzemieślnik
Dziś jest: Środa, 01 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Raka można pokonać!

piątek, 10 lutego 2017 14:16 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Szpital jest prawdziwym uniwersytetem życia - mówił ks. Krzysztof Dukielski, kapelan radomskiego Centrum Onkologicznego w Radomiu. W przededniu Światowego Dnia Chorego odbyło się spotkanie modlitewne, przypomniano nauczanie św. Jana Pawła II na temat cierpienia. 

W czasie spotkania można było wysłuchać świadectw ludzi, którzy poradzili sobie z chorobą nowotworową. Nowotwór kości i płuc pokonała Ewa Styś z Fundacji Pocancerowani. Jej misją jest integracja i aktywizacja dorosłej społeczności onkologicznej. - Dzielimy się swoimi doświadczeniami życiowymi. Przeszliśmy walkę z nowotworem. Dzisiaj staramy się pomagać chorym, będąc przy nich, przekonując, że raka można pokonać - powiedziała Ewa Styś. 

Kapelanem placówki jest ks. Krzysztof Dukielski. -Chcemy być blisko chorych, którzy doświadczają cierpienia. Szpital jest prawdziwym uniwersytetem życia, gdzie wykładają chorzy, zaś słuchaczami są wolontariusze. To spojrzenie w oczy chorego jest odkrywaniem prawdy o sensie życia - powiedział ks. Dukielski. 

Izabela Leśkiewicz, rzecznik Radomskiego Centrum Onkologicznego w Radomiu powiedziała, że warto organizować podobne spotkania. - Wielu pacjentów czuje się samotna, dlatego obecność młodych wolontariuszy jest dla nich niezwykle ważna - powiedziała rzeczniczka placówki medycznej. 

Chorzy byli wdzięczni za obecność wolontariuszy w szpitalu. - Mamy dużo czasu, jest miło, że młodzież nas odwiedza - powiedziała Katarzyna Nogaj. - Jest to również okazja do modlitwy, bowiem trudno w moim przypadku pójść teraz do kościoła - dodała pani Bogusława. 

Wśród wolontariuszy, którzy spotkali się z chorymi była Natalia Adamczyk. - Rozmawiamy z pacjentami. Oni się bardzo cieszą z naszych odwiedzin. Chodzimy po oddziałach, gramy i śpiewamy, jest też czas na rozmowę. Każdy człowiek potrzebuje w całym tym cierpieniu wysłuchania - powiedziała wolontariuszka.