Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Srebrny jubileusz w Mariówce

niedziela, 29 października 2017 11:24 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce obchodziło jubileusz. Placówka już od 25 lat uczy i wychowuje młodych ludzi.

Jubileuszową uroczystość otworzyła Msza święta. Podczas nabożeństwa ordynariusz radomski ks. bp Henryk Tomasik mówił m.in. o tym, że wszyscy zaproszeni jesteśmy do tego, by kontynuować wielkie dzieło apostołów, budować Chrystusowy Kościół. Nawiązał także do obchodzącej swój jubileusz szkoły, w której młode serca kształtowane są właśnie w duchu Ewangelii.

Bo właśnie w tych trzech słowach: fiat, magnificat i stabat, jak podkreślał biskup, można zamknąć historię Matki Bożej, najpiękniejszego wzoru do naśladowania.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości zapoznali się z historią placówki. Nie zabrakło także części artystycznej i wspomnień. Jak podkreśla Agata Wyrodek, dyrektor szkoły, działające od 25 lat liceum w Mariówce kładzie nacisk nie tylko na nauczanie, ale również na wychowanie i kształtowanie charakterów młodych ludzi. Dodaje także, że te 25 lat to był czas niezwykle bogaty w szkolne wydarzenia.

W obchodach jubileuszu wzięły udział osoby, które na przestrzeni 25 lat współtworzyły liceum w Mariówce. Byli księża, siostry zakonne, nauczyciele, obecni uczniowie i oczywiście absolwenci, którzy po latach mogli spotkać dawnych znajomych i powspominać czas spędzony w szkole.

Starosta przysuski Marian Niemirski podkreślał, że liceum w Mariówce kształtuje młodych ludzi w oparciu o tradycyjne chrześcijańskie wartości. A to w połączeniu z wysokim poziomem nauczania sprawia, że absolwenci tej szkoły stają się liderami w swoich środowiskach, tworzą również lokalną elitę.

Liceum w Mariówce prowadzi Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Przełożona generalna zgromadzenia matka Mirosława Grunt zwróciła uwagę na to, że jubileusz to nie tylko czas wspomnień, ale również okazja do spojrzenia w przyszłość. A ta z uwagi na niż demograficzny stawia przed liceum w Mariówce poważne wyzwania, nawet z możliwością zmiany profilu kształcenia.

Tradycja krzewienia oświaty przez Zgromadzenie Sióstr Służek w Mariówce sięga początków XX w. Obecnie oprócz liceum siostry prowadzą tu również gimnazjum, szkołę podstawową i przedszkole.