Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Koniec zdjęć do filmu fabularnego „Klecha”

środa, 24 października 2018 16:55 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Zakończono realizację zdjęć do filmu fabularnego „Klecha”. Ostatnie ujęcia były kręcone w dawnym w szpitalu w Pionkach koło Radomia. Prace nad filmem trwały 3 lata. W tym czasie zrealizowano ponad 50 dni zdjęciowych. Pierwszy klaps wykonano 6 sierpnia 2017 roku. Premiera filmu odbędzie się na początku przyszłego roku w Radomiu.

W konferencji prasowej uczestniczył Piotr Fronczewski, który w filmie esbeka o pseudonimie "Mistrzo". - Obraz ocenia sami widzowie. Jesteśmy na ciekawej drodze. W perspektywie powstaje interesujący film, inny niż wszystkie, które dotyczyły ludzi związanych z Kościołem. Musimy poczekać do dnia, kiedy obraz zostanie wyeksponowany na białym płótnie. Ale myślę, że możemy mieć do czynienia z nowym i oryginalnym filmem – mówił Piotr Fronczewski.

W konferencji uczestniczył Marcin Bosak, który w filmie gra księdza postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza. - To nie jest taka konfrontacyjna postać, stojąca po drugiej strony barykady. W miarę realizacji zdjęć buduje się relacja mistrz-uczeń, co mnie bardzo ciekawi. Interesują mnie filozoficzne rozważania „Mistrza” na temat dobra i zła – powiedział Marcin Bosak.

Biskup radomski Henryk Tomasik wyraził wdzięczność, że podjęto starania o rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza. - Obecnie czekamy na decyzję Stolicy Apostolskiej – powiedział ksiądz biskup. Dodał, że ksiądz Roman padł ofiarą pracy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW, że cechą charakterystyczną męczennika jest to, ze oddaje życie w obronie wiary. - Ks. Roman pod tym względem jest wyjątkowy. Był blisko swoich parafian. Diecezja radomska była koproducentem filmu. To było niezwykłe doświadczenie filmowe, dotyczące księdza, który pokazał ogromne zaangażowanie duszpasterskie – powiedział bp Tomasik.

Obraz w reżyserii Jacka Gwizdały dotyczy wydarzeń z protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz, którego prześladowała Służba Bezpieczeństwa i który zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców". W obrazie występiła plejada znakomitych aktorów, m.in. Piotr Fronczewski, Mirosław Baka jako ks. Kotlarz, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Wojciech Pszoniak i Jan Peszek. Jacek Gwizdała poinformował, że prace nad filmem trwały 3 lata. W tym czasie zrealizowano ponad 50 dni zdjęciowych. 

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu, 25 czerwca 1976 pobłogosławił uczestników tego marszu. Był potem nachodzony i dotkliwie pobity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976.

Ks. Roman Kotlarz do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Od wielu lat wierni modlą się o jego rychłą beatyfikację.

Scenariusz filmu „Klecha” powstał na podstawie motywów książki Wojciecha Petski „Powiedzcie swoim".