Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Parafie ofiarowują cenny dar

środa, 28 maj 2014 14:42 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Coraz więcej parafii w diecezji radomskiej chce organizować zbiórki krwi w ramach kampanii "Podaruj Kroplę Miłości". Wśród nich są wspólnoty w Bielisze i Bierwcach. Z kolei wśród najaktywniejszych w diecezji jest parafia św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie, która zorganizowała do tej pory aż 11 akcji.

Z realizacji kampanii zadowolony jest Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. - Jesteśmy jedynym Centrum w Polsce, które kontynuuje już trzeci rok współpracę z Caritas. Systematycznie realizujemy - dzięki zaangażowaniu radomskiej Caritas - kampanię, która przynosi konkretne efekty. Przybywa bowiem nowych partnerów, współorganizatorów zbiórek krwi. Cieszymy się, że w diecezji są wspólnoty, które systematycznie organizują zbiórki, ale doszły również nowe, które chcą nam pomagać. Dlatego dziękuję wszystkim księżom proboszczom, którzy wspierają piękną ideę zbiórek krwi - powiedział dyrektor Józef Waniek.

Wśród najaktywniejszych parafii w diecezji radomskiej pod względem przeprowadoznych zbiórek krwi jest parafia w Zakrzewie (11 akcji), Chrystusa Dobrego Pasterza i św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie (po 8 akcji), bł. Annuarity w Radomiu i św. Faustyny Kowalskiej w Groszowiach (po 6 akcji) oraz Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu (5 akcji).

Najbliższe akcje odbędą się 1 czerwca w parafii MB Różańcowej w Bielisze, Królowej Apostołów na Młodzianowie w Radomiu, 8 czerwca św. Rodziny w Kozienicach i Niepokalanego Serca NMP w Bierwcach oraz 15 czerwca MB Miłosierdzia w Radomiu.

Do tej pory zebrano 1231 litrów krwi. Zarejstrowano również 125 dawców szpiku kostnego. - Wyniki cieszą, ale jeszcze bardziej cieszy świadomość, że idea oddawania krwi staje się coraz powszechniejsza w społeczeństwie - powiedział ks. Robert Kowalski, wicedyrektor radomskiej Caritas.

Inicjatorzy kampanii podkreślają, ze krwiolecznictwo jest bardzo ważną dziedziną medycyny, wspomagającą działania lekarzy różnych specjalności. Na co dzień niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że krew jest lekiem ratującym ludzkie życie, zaś jej jedynym i niezastąpionym źródłem jest człowiek. Krew jest potrzebna codziennie, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i ogromnego postępu w medycynie nie udało się wytworzyć poza ustrojem człowieka. Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także chorym cierpiącym na szereg poważnych schorzeń. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych składników, pozwala ratować życie i zdrowie.