Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr Chryzolog, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Wielka
Dziś jest: Piątek, 30 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Taizé w Radomiu

niedziela, 10 listopada 2019 08:36 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Wkrótce we Wrocławiu odbędzie się Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę Taizé. Doskonałym wstępem i zaproszeniem na to wydarzenie był sobotni Apel Młodych w Radomiu.

W katedrze zgromadziła się młodzież nie tylko z diecezji radomskiej, ale też z całej Polski. Apel był bowiem jednym z punktów programu Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Formuła była prosta. To modlitwa dobrze znanymi kanonami Taize. Śpiew prowadziła poszerzona schola katedralna pod kierunkiem ks. Wiktora Głuszka. Był też czas na Słowo Boże i modlitwę w ciszy. Co ważne, czuwanie odbyło się w obecności symboli ŚDM - krzyża i ikony. 

Młodzi podkreślali, że modlitwa kanonami Taizé przyniosła ukojenie, wyciszenie, pozwoliła im się otworzyć na głos Boga.

Razem z młodymi modlił się krajowy duszpasterz młodzieży ks. bp Marek Solarczyk i ks. bp Piotr Turzyński. - Kochani młodzi! Chcę wam powiedzieć tego wieczoru, że jesteście kochani i ważny - zwrócił się do uczestników Apelu ks. bp Turzyński.

Szczególnym gościem był brat Wojciech ze Wspólnoty Taize.

Brat Wojciech opowiedział o swoim doświadczaniu Wspólnoty Taize i zaprosił na spotkanie we Wrocławiu.

Na koniec młodzież złożyła kwiaty na grobie biskupa Jana Chrapka, który zapoczątkował Apele Młodych w diecezji radomskiej.

 

Apel ten to jeden z ostatnich akordów Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Czas na pierwsze podsumowania...

Diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Mariusz Wilk podkreślił wymianę doświadczeń, wzajemną motywację, ale też omodlenie tego, co zostało wypracowane podczas spotkań. - Chcemy podziękować Panu Bogu za ten wspaniały czas naszego spotkania. Bardzo wiele dobrych doświadczeń, bardzo wiele myśli, bardzo dużo treści, tego wszystkiego, co przeżywaliśmy, co przeżywamy i co przed nami, bo te nasze spotkania mają służyć temu, żeby jeszcze bardziej się motywować.

S. Aleksandra Nowak uczestniczyła w Forum po raz drugi. Była pod wrażeniem bogatego programu, w którym było dużo miejsca na aktualne problemy Kościoła młodych. - Taki podstawowy temat to adhortacja Christus Vivit. W głosie papieża Franciszka każdy młody człowiek może znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Druga sprawa to odważne podejmowanie kwestii, o których często trudno jest dziś rozmawiać w Kościele np. nadużycia seksualne. Ksiądz, który jest odpowiedzialny za te kwestie z ramienia Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że musimy nauczyć się spokojnie o tych sprawach mówić, nazywać rzeczy po imieniu, ale właśnie spokojnie o tym mówić i pomagać młodym ludziom podjąć ten dialog. Ponadto Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży to dla mnie możliwość spotkań z ludźmi z całej Polski. niesamowite bogactwo energii, zapału zarówno duszpasterzy jak i młodych ludzi - powiedziała s. Aleksandra.

- Niestety Forum przebiega bardzo szybko, bo chciałoby się z tymi młodymi spędzić o wiele więcej czasu. Wszyscy w swoich diecezjach robią wspaniałe i cudowne rzeczy. Wszyscy chwalą nas za to, jaki wspaniały mamy ośrodek, jak to Forum przebiega. Oczywiście to nie tylko nasza praca, bo prym w organizacji wiedzie Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM. To spotkanie kolejny raz udowodniło, że w nas młodych jest siła i moc do tego, żeby zmieniać nasze otoczenie na lepsze i dawać jak najlepsze wzorce naszym rówieśnikom - to spostrzeżenia Klaudii Kołodziejczyk.

 

TU możecie zapoznać się z relacją z inauguracji KFDM.