Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: NMP z góry Karmel - szkaplerz karmelitański
Dziś jest: 16 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bezdomni przestrzegają młodych

poniedziałek, 02 grudnia 2019 11:57 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Podopieczni Domu Matki i Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym spotykają się z bezdomnymi. Odwiedziny w miejscach ich koczowania mają stanowić dla młodych rodzaj przestrogi, jak nie wejść na złą drogę i dokonywać właściwych wyborów.

W projekcie Caritas Diecezji Radomskiej pod nazwą "Pokonać Bezdomność" wzięła udział grupa 12 podopiecznych. To osoby, które mimo swojego młodego wieku, wiele już przeszło w swoim życiu.

W ramach projektu, wychowankowie placówki opiekuńczo - wychowawczej brali udział w szeregu zajęć, których celem było zmniejszenie ryzyka bezdomności. Zdarza się bowiem, że niektórzy z podopiecznych po opuszczeniu placówki, nie do końca radzą sobie w dorosłym życiu. Młodzież wraz ze streetworkerami i Strażnikami Miejskimi regularnie odwiedzała miejsca, w których bezdomni najczęściej szukają schronienia: dworce, śmietniki, altanki działkowe, pustostany i klatki schodowe. Co najbardziej ich zaskoczyło?:

Spotkania z osobami bez dachu nad głową, to zupełnie nowe doświadczenie dla obu stron. Bezdomni cieszą się, że ktoś się nimi interesuje, młodzi natomiast mają okazję zobaczyć, jak można wylądować na zakręcie życia i że nie warto próbować. - To program, który miał doprowadzić do styku dwóch środowisk - bezdomnych i młodzieży, która za chwilę ruszy w dorosłe życie i ma swoje trudne doświadczenia. Wielu z nich mogłoby napisać o tym książkę. To program, który ma nauczyć postrzegania tych osób, nie bać się ich. Z drugiej strony chcielibyśmy dać młodzieży przestrogę. Oni wychodzą od nas, wydaje im się, że łapią wiatr w żagle, bo są samodzielni, ale w życiu jest różnie można pośliznąć się na skórce od „banana życiowego” - mówi dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej Robert Kowalski:

Wiele z młodych osób spotkało się z bezdomnym po raz pierwszy w swoim życiu. - To okazja do spytania o przyczyny bezdomności, w jaki sposób mozna im pomóc i co zrobić, gdy ktoś taki zaczepia nas na ulicy - mówi streetworkerka Damara Kornacka:

W ramach programu 30 wychowanków placówki wzięło też udział w zajęciach prewencyjnych dotyczących zapobiegania bezdomności wśród młodzieży narażonej na wykluczenie społeczne, asertywności, poznawania swoich mocnych stron, czy w jaki sposób poszukiwać pracy.

W starachowickiej filii Domu Matki i Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym przebywa ok. 40 dzieci.

Akcja potrwa do końca roku.

Zapraszamy do nas: