Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: 24 stycznia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik z szacunkiem o małżeństwach, które pokonały kryzys

02 stycznia 2020, 12:26 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Z wielkim szacunkiem patrzymy na małżeństwa, które po refleksji postanowiły odbudować swoją jedność - powiedział biskup Henryk Tomasik. W diecezji radomskiej najbliższe miesiące będą przeżywane jako Rok Rodziny.

Bp Tomasik, który był gościem Radia Plus Radom podziękował Bogu za pełne rodziny, które mimo trudności pracują nad zachowaniem jedności. - Z wielkim szacunkiem patrzymy na związki, które postanowiły zawalczyć o wierność. Są małżeństwa, które przeżywają kryzys, a może nawet doświadczenia poważnego błędu współmałżonka, który trzeba wybaczyć. Z szacunkiem patrzymy na małżeństwa skupione wokół wspólnoty Sychar. To małżeństwa, które walczą o zachowanie jedności. Mają również świadomość, że mimo błędu po jednej, czy obu stronach, większą wartością jest wierność przysiędze małżeńskiej i troska o dzieci – powiedział ordynariusz radomski.

Bp Tomasik z szacunkiem patrzy na małżonków, którzy zostali opuszczeni przez swojego współmałżonka a mimo tego są wierni przysiędze złożonej przy ołtarzu. - Z szacunkiem patrzymy na te rodziny i sytuacje, które wymagają ogromnego hartu ducha. Możemy pomóc rodzinom przez modlitwę i dlatego od 25 marca wszyscy uklękniemy przed Najświętszym Sakramentem i będziemy błagali Boga o pomoc wszystkim rodzinom – poinformował ksiądz biskup.

Gość Radia Plus Radom kolejny raz zachęcił do dobrego przygotowania młodych do małżeństwa i zawarcia sakramentu małżeństwa. - Trzeba kształtować wiarę, aby głębiej przeżyć złożenie ślubu Bogu. Dlatego zachęcam wszystkich do udziału w grupach formacyjnych ukierunkowanych na pracę w rodzinami i wzajemną pomoc – podkreślił bp Tomasik. Przy okazji zachęcił do praktyki odnawiania przyrzeczeń małżeńskich.

Na koniec bp Henryk Tomasik podziękował za małżeństwa, które podejmują trud pracy formacyjnej, poprzez udział w rekolekcjach czy udział w niedzielnej mszy świętej. Według niego są one świadkami wiary i wierności małżeńskiej w czasie, kiedy trwa walka autorytetami. Dodał, że materializm praktyczny, indywidualizm i postawa roszczeniowa niszczy relacje w rodzinach,

Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że los Kościoła, świata i ojczyzny zależy od rodziny. - Wszyscy mamy świadomość jak ważną rolę pełni rodzina i wychowywanie młodego pokolenia. Kochani rodzice, rozmawiajmy z dziećmi o tym co było na katechezie, dzielmy się swoimi spostrzeżeniami. Wszyscy jesteśmy powołani, aby być apostołami w swoich środowiskach – powiedział ksiądz biskup.

Przypomnijmy, że 1 grudnia 2019 roku w diecezji radomskiej rozpoczął się Rok Rodziny. Jest to czas modlitwy szczególnie przed Najświętszym Sakramentem małżeństw, rodzin oraz dzieci. Pierwszym akcentem Roku Rodziny był odczytany 1 grudnia we wszystkich kościołach diecezji radomskiej list pasterski bpa Henryka Tomasika. 19 marca będzie dniem modlitw za ojców, zaś 25 marca odbędzie się Marsz dla Życia Życia. Natomiast w dniach 25-31 maja będzie obchodzony w diecezji radomskiej Tydzień Rodziny.

Zapraszamy do nas: