Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Zmagania olimpijskie czas zacząć

piątek, 05 kwietnia 2024 14:03 / Autor: ks. Stanisław Piekielnik
Foto: ks. S. Piekielnik / Radio Plus Radom
ks. Stanisław Piekielnik

Wczoraj w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyło się oficjalne rozpoczęcie finału XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Dziś olimpijczycy rozwiązywali test pisemny, a jutro dziesiątka finalistów zmierzy się z pytaniami w części ustnej.

W tym roku w OTK wzięło udział ponad 8000 uczniów z ponad 700 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Na etap ogólnopolski przyjechało 121 finalistów, którzy wcześniej wygrali etapy szkolny i diecezjalny.

Olimpijczyków przywitał ks. prof. Piotr Tomasik z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego, który jest głównego organizatora olimpiady.

- Temat tegorocznej olimpiady „Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła” został wybrany przez diecezję radomską. Radom jest miastem św. Kazimierza, który jako królewicz stąd zarządzał Polską, więc zasady społeczne były istotne w jego życiu. Warto przypomnieć jedno zdanie z encykliki Redemptor hominis św. Jana Pawła II, że drogą Kościoła jest człowiek i te zasady społeczne są bardzo istotne. – mówił ks. prof. Piotr Tomasik.

Uczestników Olimpiady pobłogosławił bp Marek Solarczyk, Biskup Radomski.

- Cieszę się, że tu jesteście. Życzę, żeby finał olimpiady przyniósł wam ubogacenie życia - mówił bp Solarczyk.

 

O wrażeniach związanych z Olimpiadą i testem, który rozwiązywali mówią Szymon Kusiński i Bartosz Idzikowski z diecezji kaliskiej oraz Oskar Maciejewski z diecezji toruńskiej.

- Jestem już po raz drugi na finale ogólnopolskim Olimpiady. W ubiegłym roku byłem w Pelplinie. Przyjechałem tu wiedząc, że jest to spotkanie z ludźmi z całej Polski, z ludźmi, którzy również kochają Boga i uczą się teologii. I wiem, że będzie to wspaniałe  spotkanie. – mówi Szymon.

- Cały test był niespodzianką. Były „pewniaczki”, ale tak naprawdę nie można było przewidzieć pytań. Wszystko to jak dobrze przygotowaliśmy się wyszło przy rozwiązywaniu testu. Wrażenia są pozytywne. – dodaje Bartosz.

Po zmaganiach intelektualnych przyszedł czas na chwilę oddechu i zwiedzanie Radomia. Wśród miejsc, które odwiedzili olimpijczycy było m.in. Muzeum Wsi Radomskiej.

Rozstrzygnięcie i gala finałowa olimpiady odbędzie się w sobotę w godzinach przedpołudniowych.

Olimpiada Teologii Katolickiej jest organizowana przez Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz we współpracy z Komisją Wychowania Katolickiego KEP. Jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w kraju. Za 34. edycję Olimpiady odpowiada Wydział katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej.