Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Ryszard de Wyche, biskup
Dziś jest: 03 kwietnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Warsztaty terapii zajęciowej szansą na samodzielność

środa, 12 lutego 2020 13:10 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Pomagają niepełnosprawnym usamodzielnić się i funkcjonować w społeczeństwie, a nawet rozwijać ich zainteresowania. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej kolo Iłży otworzyły kolejną pracownię, a ich podopieczni apelują o wsparcie.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej z powodzeniem działają od 12 lat. W zajęciach pod opieką terapeutów i rehabilitantów uczestniczy 35 osób. To głównie mieszkańcy Iłży i Rzeczniowa. Do dyspozycji podopiecznych pozostaje już siedem pracowni: hafciarską, wikliniarsko–bukieciarską, plastyczno–tkacką, gospodarczo– kulinarną, komputerową, muzyczno-rytmiczną i otwarta ostatnio - pracownia agroterapii. Jej celem jest rozwijanie wyobraźni przestrzennej, szerzenie zdrowego i ekologicznego trybu życia. Podopieczni pomiędzy stałymi zajęciami, opiekują się też ogródkiem warzywnym, dbają o wygląd zieleni przed budynkiem: koszą trawę, sieją, podlewają kwiaty i plewią.

– Nasi podopieczni mogą doskonalić podstawowe czynności życiowe, a także rozwijać zdolności i zainteresowania. Mogą kształtować ogólną sprawność psychofizyczną. Każdy ma okazję nauczyć się czegoś nowego i spróbować swoich sił w zupełnie innej dziedzinie. Wszystko poprzez naukę i pracę pod okiem rehabilitantów i wykwalifikowanej kadry, która opiekuje się poszczególnymi pracowniami – mówi logopeda Ewelina Celuch:

 

Warsztaty pozwalają na zdobycie podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych, które w przyszłości umożliwią uczestnikom udział w szkoleniach, a nawet podjęcie pracy. – Uczestnicy bardzo intensywnie pracują z opiekunami. Efekty ich pracy można podziwiać na różnego typu przeglądach, zawodach, kiermaszach i pokazach - dodaje.

Udział w terapii zajęciowej ma duże znaczenie dla psychiki osób z dysfunkcjami – pozwala zapomnieć o własnych ograniczeniach, rozwija wrażliwość, buduje poczucie własnej wartości oraz przystosowuje do życia w społeczeństwie. - Warsztaty pozwoliły mi na kontakt ze światem - mówi Marzena Kiepas:

Rehabilitacja społeczna bardzo się rozwija. Dwa razy w roku organizowane są imprezy cykliczne dla niepełnosprawnych: Festiwal Piosenki Turystycznej dla Osób Niepełnosprawnych oraz Konkurs Taneczny dla Osób Niepełnosprawnych. Raz w roku podopieczni wyjeżdżają też na 3-dniową wycieczkę. Przez te kilkanaście lat działalności rehabilitanci odkryli wśród nich wiele talentów muzycznych i aktorskich.

Pomimo starań i wysiłków, placówka wciąż boryka się z problemami finansowymi. Wielkim wsparciem mógłby być odpis 1% podatku.

Aby przekazać 1% podatku, należy w rocznym zeznaniu podatkowym wpisać poprawnie numer: KRS 0000 222 733 cel szczegółowy : WTZ

Zapraszamy do nas: